Това заяви главният секретар на МВР главен комисар Младен Маринов по повод на фалшивите сигнали. Той днес обсъди предприетите мерки за сигурност на летище – Варна. В рамките на работното си посещение във Варна, главният секретар на МВР се срещна и разговаря със служителите ГПУ-Летище Варна и ръководството на аерогарата.

С колегите от летището обсъдихме, че трябва да работи и в посока по-бърза реакция. Не можем да си позволим да не проверим сигнал. Санкции за фалшиви сигнали съответно има предвидени в закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, но когато се установи това, заяви комисар Маринов. 

Целта бе на място да се запознае с предприетите мерки за сигурност с оглед последните събития и началото на летния туристически сезон. Той отбеляза, че създадената от началника на граничния пункт комисар Бончо Кралев организация е изключително добра, заедно с управата на аерогарата, ясно са изградени зони за сигурност и коридори.

Маринов допълни, че за пиковите месеци ще бъдат командировани служители от дирекция „Жандармерия “. Техният брой ще бъде съобразен с информацията и рисковете.

По думите на Димитър Костадинов – директор на летището, в пиковите натоварвания се обслужват 20 хиляди души за едно денонощие. Той припомни, че през изминалия сезон един от акцентите бе създаването на организация за равномерно разпределение на полетите, така че да няма струпвания - това е един от рисковете.

Костадинов изтъкна изключителната важност на партньорството и съвместната работа със служителите на МВР. „Много е важно, когато имаме сигнал, който буди притеснение по линия авиационна сигурност, с колегите да бъдат взети бързи решения, да бъдат проверени фактите и да се действа съгласно процедурите“. В този смисъл той благодари на главния секретар на МВР за посещението и добрата оценка за свършеното.

„Правим максималното да имаме обучени за реакция структури“, поясни гл.комисар Младенов по повод въпроси, касаещи подготовката на полицейските кадри в областта на сигурността. „Действителността доказва, че застраховани няма. Въпросът е да имаме максимално бърза реакция, ако се случи такова нещо да бъдат намалени щетите и по-бързо да установим извършителите.

След всеки такъв терористичен акт се прави анализ и по линия на обмена с партньорски служби се анализират нашите действия и разстановки“, поясни главният секретар. „Всеки един нов акт внася нещо ново, няма алгоритъм, който да работи универсално във всички случаи. Има цел, има хора, които да го извършат, има възможност за подготовка за снабдяване с взривни вещества, от там нататък всеки един случай е индивидуален. Трябва да се намери баланс между ограничаване на хората и сигурността. Винаги едното е за сметка на другото“, допълни още главен комисар Маринов.