В него се констатира, че федералното правителство е похарчило над 350 милиарда долара за последното десетилетие по програми за подпомагане на пострадали от бедствия, за покриване на загуби, причинени от наводнения или за застраховки на културите, предадоха АП и БТА.

В тези данни не влиза сумата за покриване на щетите от трите големи бури, връхлетели САЩ и от горските пожари тази година. Очаква се тези бедствия да се окажат "най-скъпоструващите" в историята на страната.

В доклада се прогнозира, че до 2050 г. загубите ще набъбнат и ще възлизат на 35 милиарда долара годишно.

Какъв катаклизъм може да премахне всичко живо на Земята >>

Докладът на Сметната палата е изготвен въз основа на 30 правителствени и научни изследвания, анализиращи въздействието на климатичните промени в национален и регионален план.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече климатичните промени измама и обяви намерението си да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, както и да отмени инициативи от времето на Барак Обама за намаляване на емисиите на парникови газове.

Все пак Тръмп остави отворена вратата за преговори, за да се постигне по-добра "климатична" сделка за американския бизнес и американските работници.

Климатичните промени засягат 2/3 от европейците >>

Приетият от близо 200 страни договор през декември 2015 г. в Париж съдържа план за свеждане на средното увеличаване на температурите на планетата под 2 градуса по Целзий и за ограничаване на емисиите парникови газове.

От вчера и Никарагуа се присъедини към договора и така само две страни не го подкрепят засега - САЩ и Сирия. Заради войната правителството на сирийския президент Башар Асад обяви, че засега не може да поеме ангажименти за ограничаване на вредните емисии.

Променя ли се климатът в България >>