Депутатите от правната комисия в парламента взеха това решение, след като разгледаха на второ четене промените в Избирателния кодекс за броя на секциите в чужбина, на урните в една секция и опцията "не подкрепям никого". На заседанието присъстваха представители на ЦИК и МВнР, съобщи БТА.

Във връзка с отчитането на негативния вот, депутатите от комисията решиха само в двата вида мажоритарни избори – за кметове и за президент и вицепрезидент на републиката, в методиките за определяне на резултатите да се зачита тежестта на вота, отразен в квадратчето „Не подкрепям никого”.

В парламентарните избори, които по своята същност за пропорционални, квадратчето няма да влия върху 4-процентовата бариера за влизане в парламента.

Предложението за втора урна в изборните секции в чужбина бе на ГЕРБ и целеше улесняване на гласуването в САЩ, Канада и Турция, където остава таванът за разкриване на най-много 35 изборни секции.

Отпадането на това предложение бе подкрепено от народните представители на ГЕРБ, въпреки че са негови вносители.

Според Петър Славов /РБ/ избирателна кутия няма да реши проблемите за гласуване в САЩ и Канада, а в ЕС може да има нарушения. По-добре е да има отделна стаичка или помещение, смята той.

Председателят на комисията Данаил Кирилов е на мнение, че ЦИК има гласувани правомощия в тази насока. Досега е имало много случаи с избори, при които е имало по повече от една урна, припомни той.

Четин Казак /ДСП/ пък е на мнение, че разграничаването между страни в ЕС и извън, по отношение броя секции, е дискриминационен подход. Защото това ще засегне не само българите в САЩ и Канада, а и в други страни в Европа.

Досега никой не даде обяснение как е възможно в една секция да гласуват по 2000 души, като практически са се падали по 25 секунди на избирател, каза още Казак.

Всичката тази каша е срещу българите в Турция. Това е и целта, каза Хамид Хамид /ДПС/.

Христиан Митев /ПФ/ смята, че ако в една секция ще има повече от една урна, трябва да има повече от един избирателен списък и т.н. Има опасност от хаос, смята той. Митев не е съгласен, че има дискриминация при разделянето на страни в и извън ЕС.

Филип Попов /БСП/ е на мнение, че с нищо няма да допринесе втора избирателна кутия. Още повече да се намали времето. Напротив - има опасност за манипулации.

В "Младост" - само на една опашка

Във всяка от избирателните секции в столичния район "Младост" ще се гласува и за президент, и за референдум, и за кмет, реши още правната комисия.

До този момент беше направена организация за гласуване в 250 секционни избирателни комисии, вместо 125, с идеята, че в половината да се гласува за държавен галва и на референдума, а в другата - за районен кмет.

По предложение на независимия депутат Георги Кадиев, зад което застана и Данаил Кирилов, организацията беше променена.

"Така може и да има опашка, но ще е една", коментира Кадиев.

Очаква се всички тези решения да бъдат одобрени окончателно в пленарната зала.