Това коментира пред журналисти вицепремиерът по икономическите въпроси Екатерина Захариева, която откри Петата енергийна международна конференция в София, предаде БТА.

"В момента налягането по тръбата е 34 бара, нормално е то да не пада под 38 бара, но това не означава, че ние не успяваме да изтегляме колкото ни е необходимо", каза Захариева.

По думите й въпросът е налягането да не пада под 28 бара.

Вицепремиерът каза, че към България не са били отправяни предупреждения, че ще бъдат намалени доставките на газ.

"Ние следим информацията непрекъснато, подготвени сме за подобна ситуация, следи се ежедневно и налягането по тръбата, кризисният щаб не е спирал работа",
увери вицепремиерът.

На въпрос дали при това положение ТЕЦ "Варна" ще бъде оставен да работи и след 1 януари 2015 г., макар и да няма изградени сероочистващи инсталации, Захариера каза, че и според европейската директива, когато има криза, може да се направи изключение.

По думите й самата ЕК е препоръчала след провеждане на стрес-тестовете на енергийите системи на страните доколко са уязвими при спиране на газовите доставки от Русия, ТЕЦ "Варна" да остане да работи, както и да се ускори изграждането на интерконекторите (газовите връзки).

"За съжаление румънската връзка още не е готова, макар срокът да беше това лято", каза Захариева и добави, че през тази зима интерконекторът няма да може да бъде ползван.

В момента все още не е обявен конкурс за избор на нов изпълнител.
Има уверение, че румънският консорциум ще се справи, но ако не успее, може би ще се върви към избор на друг.

При задълбочаване на кризата с руския газ в България може да се стигне до режим на тока, алармираха вчера синдикалисти и експерти от КТ "Подкрепа".

Главният енергиен експерт на синдиката Ангел Божинов, който представи резултатите от специално направен стрес тест на българската енергийна система, прогнозира, че липсата на газови доставки ще провокира режим на тока 14 дни след спирането на газа. Според него при спиране на газа рязко ще се увеличи потреблението на електроенергия като компенсираща топлинна мощност.

По думите му миньорите и при най-добро желание поради липсата на каквато и да било подготовка за есенно-зимен сезон, няма да могат да подадат необходимите количества въглища към ТЕЦ-овете, за да могат те да работят на пълна мощност.

"При средно студена зима, при спряна индустрия, подчертавам - при спряна индустрия, ние ще издържим някъде между 10 и 14 дни със запасите, които са нагнетени в газовото хранилище Чирен", каза Божинов.

Тристранните преговори

Европейската комисия прави всичко възможно, за да бъде сключено временно споразумение на тристранната среща по газовите въпроси във формат Русия-Европейски съюз-Украйна, която ще се проведе на 29 октомври в Брюксел.

Очакванията са да бъде постигнато окончателно споразумение, което да гарантира доставките на природен газ през зимата към Украйна, а с това и към останалата част от Европа.

Преди седмица представителите на ЕК, Москва и Киев се договориха за цената (385 долара за 1000 куб. метра газ за Украйна от октомври 2014 до края на март 2015 година) и условията и остана да уточнят как ще бъдат платени натрупаните стари дългове на "Нафтогаз-Украйна" към "Газпром" - 5.3 млрд. долара.

АНКЕТА: Очаквате ли нова газова криза?