Това обяви ръководителят на Европейския отдел на Международния валутен фонд Пол Томсен, който отправи двойно предупреждение по адрес на Гърция, през германския в. "Ханделсблат", съобщава БТА.

Датският представител на МВФ признава, че преговорите между Атина и нейните кредитори са получили по-голям тласък през последните дни, но пояснява, че двете страни са все още далеч от целта и че е нужен бърз напредък, за да се стигне до споразумение.

"Тежестта на плащанията, които Гърция трябва да извърши, е много голяма. Трябва да стигнем до споразумение преди тези плащания да са започнали, каза Томсен, изказвайки мнение, че парите на Атина ще стигнат най-вероятно до юни"
, каза Томсен.

Дългогодишният ръководител на мисията на МВФ за Гърция предупреждава още и за рисковете от "Грексит", като казва, че никой не бива да смята, че евентуално излизане на страната от еврозоната няма да бъде съпроводено от проблеми.

"Заигравката с Grexit (излизане на страната от еврозоната), или с ампутацията на Гърция е дълбоко антиевропейска. Всеки който казва, че знае какво ще се случи, ако Гърция бъде изтласкана от еврото, е заблуден", каза преди дни финансовият министър Янис Варуфакис.

В същото време стана ясно, че Евросистемата е отпуснала авансово 110 милиарда евро на гръцките банки и в случай, че тези пари не бъдат върнати, евентуално излизане на Гърция от еврозоната би било "травматично". Това заявява пред в. "Фигаро" управителят на френската централна банка Кристиан Ноайе, цитиран от Франс прес.

По думите му това е най-големият финансов принос на Евросистемата в еврозоната, като ликвидностите са увеличени повече от два пъти от шест месеца.

Евросистемата обединява Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки от еврозоната.

"Сумите на спешната ликвидна помощ, допълваща обичайното рефинансиране, отпускано на банките, са увеличени значително", изтъква Ноайе, като обяснява, че обичайното рефинансиране се е оказало недостатъчно поради засиленото теглене на депозити и изтичане на капитали.