ЕС, Европейската централна банка и Международният валутен фонд  виждат в това предложение основа за преговори за трети спасителен план в размер на 74 милиарда евро, предаде Франс прес, позовавайки се на европейски източник.
 
"Трите институции се договориха да дадат положителна оценка на предложението за реформа, предадено в четвъртък вечерта от гръцкото правителство", каза източникът, цитиран и от БТА.

Предложението, което възражда надеждата за постигане на споразумение, което да избегне на Атина излизане от еврозоната, ще бъде разгледано днес от финансовите министри от еврозоната на заседание в Брюксел. Според същия европейски източник обаче срещата на Еврогрупата ще завърши "в най-добрия случай с политическо споразумение", а решението дали да се възобновят преговорите с Атина ще се вземе на срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на 28-те утре в Брюксел.

Освен това, ако Гърция и европейските й партньори се договорят по този трети спасителен план за Атина, той ще трябва да бъде одобрен от най-малко осем парламента от еврозоната, като германският ще трябва да направи това два пъти, отбелязва АФП.

Направеното от гръцкото правителство предложение "е основа за преговори за трети спасителен план от 74 милиарда евро за три години: 16 милиарда от МВФ и 58 милиарда от Европейския стабилизационен механизъм, или една десета от капацитета му", подчерта европейският източник, отбелязвайки, че "това следователно не са нови пари".
 
Според друг европейски източник кредиторите са били "приятно изненадани" от документа, който Атина е изпратила в четвъртък. Те смятат, че той съдържа мерки "много подобни на предлаганите от Европейската комисия" в края на юни.

В документа от 13 страници, озаглавен "Приоритетни действия и ангажименти", който бе оповестен в нощта на четвъртък срещу петък, Атина се ангажира да приеме голяма част от мерките, които бяха предложени от кредиторите на 26 юни и отхвърлени от гърците на референдум в неделя - по отношение на пенсии, ДДС, приватизация или корпоративен данък, отбелязва АФП.

Ципрас пред парламента

На дебатите в парламента премиерът Алексис Ципрас защити предложението за споразумение, което е направил на кредиторите, като същевременно призна, че то съдържа тежки мерки, които са далеч от предизборните обещания на управляващата крайна левица СИРИЗА, отбелязва Франс прес.

В речта си пред депутатите той заяви, че те са изправени пред високоотговорен избор и носят "националния дълг да запазят народа жив", призовавайки ги да одобрят пакета от реформи и финансиране, предложен от Атина на кредиторите от ЕС и МВФ.
Ципрас предупреди, че трудностите далеч няма да изчезнат дори ако през уикенда се стигне до споразумение.
"Отсега нататък сме пред миниран терен, пълен с капани, не го крия. Признавам, че програмата за реформи е тежка", каза премиерът.

Предложението на Гърция към кредиторите обаче съдържа предимства, подчерта той.
"Ще имаме финансиране за три години" вместо предлаганите в края на юни от кредиторите пет месеца, "инвестиционен план и за пръв път водим сериозен дебат по преструктурирането на дълга", изтъкна Ципрас.

Гърция дължи на кредиторите си 315 млрд. евро.

Главната гръцка опозиционна партия Нова демокрация обяви, че ще подкрепи лявото правителство на Алексис Ципрас, за да бъде осигурено спасително споразумение с международните кредитори, с което Гърция ще остане в еврозоната, предаде Ройтерс.

АНКЕТА: Ще извади ли СИРИЗА Гърция от кризата?