Европейската комисия е готова за всякакво развитие на въпроса, свързан с Гърция, включително за напускането на страната на ЕС и еврозоната, както и за оказването на хуманитарна помощ на Атина, съобщи председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, цитиран от БТА.
 
Той добави, че крайният срок за получаването на предложенията на Атина за нова спасителна програма изтича тази седмица.

Имаме сценарий за гръцки изход от еврозоната, подготвен в детайли, категоричен е Юнкер, цитиран от БНР.

В неделя предстои извънреден Европейски съвет, в който ще участват ръководителите на всички държави в ЕС.
 
Решихме да свикаме Европейски съвет, защото събитията засягат също България и Румъния, които не са част от еврозоната, а и други страни от ЕС, поясни Юнкер. Би било несправедливо тези, които не са в еврозоната, да бъдат изключени от разговорите, заяви Юнкер.

Ако гръцкото правителство не стори това, което се очаква от него, не мога да предотвратя най-лошото
, категоричен е той.

Кои си мислят, че са те и кой мислят, че съм аз, каза Юнкер по адрес на гръцкото правителство, което нарече ЕК "терористи" (определение на бившия финансов министър Янис Варуфакис - б.р.).
Юнкер удряше с юмрук по трибуната, докато произнасяше тези думи, предаде БТА.

Даден е срок - 2 дни

На заседанието снощи е било решено до четвъртък сутрин Атина да представи своите предложения за преговори по нова спасителна програма. След това бързо ще бъде оценено от кредиторите - ЕК, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, дали предложенията са изпълними и приемливи.

"Черен сценарий" не е изключен

Не можем да изключим черен сценарий, това е най-критичният момент в историята на ЕС и на еврозоната, коментира председателят на Европейския съвет Доналд Туск, видимо развълнуван и притеснен. Всички в еврозоната искат да постигнем съгласие, да няма победители и победени.

Ако не се споразумеем в срок, преговорите ще бъдат прекратени, възможен е включително най-лошият изход, в това число и банкрут, и срив на банковата система на Гърция, поясни той.

По неговите думи това е най-болезненият вариант пред гърците, с разностранни отражения, включително геополитически, за цяла Европа.

Оставаме в готовност
да направим необходимото за осигуряването на стабилността на цялата еврозона, допълни Туск.

Условията ще бъдат по-тежки

Условията за нов спасителен заем ще са по-тежки от досегашните и от тях зависят всякакви бъдещи разговори за намаляване на гръцкия дълг, стана ясно от думите на канцлера на Германия Ангела Меркел, предаде БНР.

"Тази вечер много от присъстващите на масата, включително и аз, казахме, че орязване на дълга няма да има – фактически това би било спасителна финансова помощ против правилата на еврозоната", каза канцлерът.

Преструктуриране на дълга - ако има реформи

Преструктурирането на дълговете на Гърция може да бъда разгледано през октомври, ако преди това бъде изработена нова програма за помощ на Гърция в рамките на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), каза Жан-Клод Юнкер.
 
Този въпрос може да бъде разгледан, ако към онзи момент страната изпълнява всичките си основни задължения към кредиторите, подчерта Юнкер.
 
Гърция настоява да бъдат опростени до 30% от задълженията й и да се удължат сроковете за изплащане на останалата част от тях. Дълговете на Атина възлизат на 315 милиарда евро - над 175 процента от брутния вътрешен продукт на страната.
 
Ципрас: Зад гърба си имаме присъдата на народа

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че Атина се стреми към окончателен изход от кризата с предложение за реформи в замяна на помощ, което според него ще бъде представено до края на седмицата, предаде Ройтерс.

"Дискусиите преминаха в положителна атмосфера. Процесът ще бъде бърз, той започва в следващите часове с цел да приключи най-късно до края на седмицата", каза Ципрас пред репортери след спешната среща на лидерите от еврозоната.

Гръцката страна ще продължи усилията си, подкрепена от мощно оръжие - присъдата на гръцкия народ, волята на широкото мнозинство за изпълнимо споразумение, което ще сложи край на дискусията за Грекзита и ще очертае перспектива за окончателно излизане от кризата, каза Ципрас.


Какво може би ще предложи Гърция >>

Какво и на кого дължи Гърция до 2020 г. >> 

Движение на котировките на гръцки ДЦК >>