Това съобщи финансовият министър Владислав Горанов във Вилнюс, цитиран от "24 часа".

Той бе в столицата на Литва за окончателното влизане на 19-тата страна от ЕС в еврозоната и премахването на местната валута литас.

От полунощ на 15 януари в Литва вече се плаща само с евро.

"Има политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото", каза вчера Горанов, но не определи дати за влизане в чакалнята на механизма ERM 2 и последващо приемане на еврото като официална валута.

Според него напълно възможно е да влезем поне в чакалнята до 2018 г., когато приключва мандатът на сегашното правителство.

България ще поиска от 19-те страни, които вече ползват еврото като валута, пътна карта с ангажиментите на страната ни и реформите, които трябва да извършим за допускането ни в механизма ERM 2.

Няма предварителни условия за влизане в него, съответният кандидат трябва да отговаря на изискванията на страните в еврозоната за структурни реформи и стабилност, обясни Горанов.

Затова било особено важно да получим политически ангажимент какво 19-те очакват от България.

Смяната на левчето с еврото ще има положителен икономически ефект върху България, категоричен е Горанов.

Финансовият ресурс, който може да заема страната, ще е по-евтин, отпада пресмятането на валутния риск, ще се увеличат и чуждестранните инвестиции, посочи той.

Според министъра има механизми за контролиране на цените, така че да не се допусне покачването им заради смяната на валутата.

В Литва 500 представители на бизнеса са подписали меморандум, че няма да използват смяната на местната валута с еврото за вдигане на цените, разказа финансовият министър на страната Римантас Садзиус. Освен това местната агенция за защита на потребителите започнала масирани проверки от октомври.

"Има само 2 наложени глоби, още 2 се обсъждат в момента, но самите проверки имаха всъщност по-голям ефект", обясни той.

От 100 наблюдавани цени 40 леко са се вдигнали с превръщането им в евро, 40 са паднали, а 20 са останали непроменени. Опитът на Литва може да бъде ценен за България, тъй като и прибалтийската държава от 1994 г. имаше обвързване на местната валута първо с долара, а след това с еврото на фиксиран курс, подобен на нашия валутен борд.

Шефът на литовската централна банка Витас Васиаускас обясни, че обикновено при приемането на страна в механизма ERM 2 се запазва фиксираният от подобен механизъм курс на националната валута и не се допуска обезценката й.