Това заявиха вътрешните министри на страните от Вишеградската група - Полша, Словакия, Унгария и Чехия, цитирани от ТАСС и БТА.

Те говориха на пресконференция във Варшава след срещата си, посветена на миграционните проблеми в Европейския съюз.

Полският вътрешен министър Мариуш Блашчак се обяви против идеята за разпределяне на бежанците из страните от ЕС и преселването им в тези държави.

"Ние смятаме тази система за неефективна, защото тя привлича все нови и нови потоци мигранти в Европа и така задълбочава кризата, а не я решава", отбеляза той.

"Страните от Вишеградската група се съгласиха, че трябва да се отдели внимание на укрепването на външните граници, и ние това и правим", каза Блашчак.

Той отбеляза решението на Унгария, "която действа в съответствие с правото, укрепва своите граници, но е подложена на несправедливи критики от някои партньори в Европа".

Във Варшава, според Блашчак е прозвучала и трета тема - "политика на връщане", която ще отправи сигнал, че вратите на ЕС не са отворени за мигранти от Африка и Азия.

"Миграционната криза, разиграла се предишната година, не е неочаквано събитие, а явление с причини, отбеляза словашкият вътрешен министър Роберт Калиняк. Някои страни не спазват нормите на Шенгенската зона и други споразумения, което създава проблемите, с които се сблъскваме."

"Ние не искаме нищо ново, а само спазване на правилата от всички страни членки на ЕС. Трябва да се върнем в тези рамки", каза унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер. Той съобщи, че през територията на неговата страна нелегално са преминали хора от 104 страни, в повечето от които няма война.

"Ние мислим еднакво и искаме да преминем от политика на преселване към политика на връщане (на мигрантите)", подчерта той.

Представители на Вишеградската група ще продължат във Варшава обсъждането на миграционните проблеми на ЕС с участие на делегати от Хърватия, Словения, България, Белгия. По думите на Блашчак миграционната криза се отразява негативно на всички в ЕС, затова Вишеградската група иска да предложи свои практически решения на цялата европейска общност.