Това обяви пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев по повод предстоящото излъчване на български еврокомисар. Според него това ще покаже, че предлагаме човек с опит в европейските институции.

За момента най-спряганото име за еврокомисар е на евродепутатката Мария Габриел (ГЕРБ/EНП). Предложението трябва да бъде гласувано на утрешното, първо, заседание на новия кабинет. Това обеща лично премиерът Бойко Борисов на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Относно позицията на Лиляна Павлова като министър по българското председателство на ЕС Дончев коментира:

"Лиляна Павлова със сигурност е министър до 1-ви юли 2018 година".

Запитан дали в последния момент от коалиционните преговори за кабинета “Борисов 3" е бил направен реверанс към Павлова, която беше сочена за сигурен министър, преди прокуратурата да започне проверки в Агенция “Пътна инфраструктура“, Дончев подчерта:

"Не знам да е попадала в криминални сюжети".

Пари от еврофондовете няма да загубим, в средата на програмния период е много рано да говорим за загуба на евросредства, обяви Дончев пък по повод  опасенията за спиране на европрограми и загуба на средства от европейските фондове.

По думите му тези спекулации вероятно са някакъв остатъчен травматичен рефлекс от 2009 година, където, мине се, не мине, все някой плаши какво ще ни спрат и какви ужасии ще последват от това, какво сме усвоили и какво не сме усвоили.

"На фона на всички самоунизителни коментари, които бяха правени през годините, приключихме стария програмен период с почти 98% плащания, което е нелош резултат дори за стара държава-членка. Системата натрупа доста опит и България вече знае какво прави", каза вицепремиерът.

Според него става дума за т.нар. “предварителни условия“, които са част от промяната в кохезионната политика, която обвързва използването на европейски пари с реформи в редица сфери.

45 е общият им брой, България до момента е успяла да затвори и отчете пред комисията 39. Остават 6, които трябва да бъдат затворени през следващите два месеца. Срокът на отчитане в Комисията е средата на тази година. По всяко от тези предварителни условия в годините назад е свършена доста работа. Мисля, че двумесечният срок би трябвало да бъде достатъчен, допълни той.

Дончев не могъл да разбере и какви са притесненията на президента относно Закона за концесиите. Според него няма смисъл законът да се пише наново, защото старият закон е продукт на половингодишна работа на широк кръг експерти.
Дончев определи духа на закона като добър и съответстващ на нуждите.

"Голяма част от коментаторите не познават логиката на концесиите като вид процедура, при която държавата не губи собственост, голяма част от коментаторите не са чели и стария закон, има много политически спекулации например за така наречените “вечни концесии“, коментира още вицепремиерът.