В годишния си доклад Европейската агенция по околна среда констатира, че повечето хора, живеещи в европейските градове, все още са изложени на нива на замърсяване, които се считат вредни за здравето. Фините прахови частици са причинили преждевременната смърт на около 520 хил. души по данни на агенцията.

Не само белодробните, но и сърдечносъдовите заболявания се влияят от чистотата на въздуха. Децата, които дишат по-учестено и чиито дробове тепърва се развиват, са в застрашената група, в която постоянно растат случаите на астма, белодробни и респираторни заболявания.

За съжаление, според статистиката България е най-замърсената с прахови частици страна в Европейския съюз. Праховото замърсяване в столицата надхвърля нормата средно 176 дни годишно.

Силно замърсени градове са Благоевград, Пловдив, Смолян, Перник, Видин, а основните причинители са битовото отопление, мъглите и въздушните инверсии, които оказват силно негативно влияние върху здравето на хората.

След като Европейският съвет (ЕС) пое ангажимент основните замърсители на въздуха да бъдат намалени с 22% до 2020г. и с 49% до 2030 г., енергийната ефективност се превърна в един от основните акценти в енергийната политика.

Миналата година Европейската комисия предложи актуализиране на Директивата за енергийните характеристики на сградите, за да се подобрят съществуващите правила. 30% от икономиите на енергия могат да бъдат постигнати чрез инвестиции в енергийно обновяване на сгради в ЕС до 2020 г.

Докато новите сгради се нуждаят от около три до пет литра гориво за отопление на квадратен метър годишно, за по-старите сгради са необходими няколко пъти повече – между 20 и 50 литра в зависимост от материалите и конструкцията. Сградите са отговорни за 40% от потреблението на енергия и 36% от емисиите на CO2 в ЕС, а инвестирането в енергийна ефективност е най-реалистичният начин за намаляване емисиите на въглероден диоксид.

През 2015 г. Банката за развитие на Съвета на Европа предостави 150 млн. евро на Българската банка за развитие, с които стартира Националната програма за енергийна ефективност.

През 2017 г. по нея вече са обновени 782 жилищни сгради, а в процес на строително-монтажни работи са още 612 сгради. Над 2000 многофамилни жилищни сгради у нас са получили одобрение и имат сключени договори за целево финансиране, което е 100 % безвъзмездно за собствениците.

Средствата са осигурени от Държавния бюджет чрез Министерството на финансите и Българската банка за развитие.
Очакваните резултати от тази програма са не само намаляване на разходите за отопление за домакинствата и удължаване на живота на сградите, но и по-чист въздух с по-малко прахово замърсяване и емисии на парникови газове.