Срещите се състояха на фона на напрежения между Брюксел и Анкара.

Нямаше никакво изявление при пристигането на турския президент в сградата на Европейския съвет, предаде АФП, цитирана от БТА.

Вчера Ердоган отново призова ЕС да вземе решение по въпроса за присъединяването на Турция, като поиска неговата страна да не бъде третирана като "просяк" пред вратите на Европа.

Турция желае да продължи процеса си на присъединяване към ЕС, който тя разглежда като "стратегическа цел", заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в изказване по случай Деня на Европа на 9 май.

ЕС очаква Труция да се оттегли сама, каза Ердоган в Анкара преди да замине за Брюксел, където участва също в срещата на върха на НАТО след разговори с Юнкер и Туск.

ЕС и Турция трябва и ще работят заедно, написа в Туитър говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас след началото на тристранната среща днес.

Отношенията ЕС-Турция, които станаха напрегнати след опита за преврат в Турция през юли 2016 г. и последвалата вълна от репресии, се влошиха още повече по време на кампанията за референдума в Турция през април за разширяване на пълномощията на Ердоган.

При стълкновения в края на март между привърженици и опоненти на турския президент пред консулството на Турция в Брюксел, където живеещите в Белгия турци можеха да гласуват за референдума, бяха ранени шестима души.

По време на кампанията за референдума турските лидери засилиха обидите към европейците след забраната за митинги на привърженици на Ердоган в Германия и Холандия.

Турският президент стигна дотам да обвини страните от ЕС и специално Германия в "нацистки практики" и заплаши, че Анкара ще се откаже от споразумението с ЕС за миграцията, сключено през март 2016 г.

Белгийските и германски власти вече предупредиха, че ще се противопоставят на евентуална турска кампания на тяхна земя за референдум за връщане на смъртното наказание, предвиждан от Анкара. Брюксел многократно предупреди, че въвеждане отново на смъртното наказание би сложило край на всякаква преспектива за присъединяване на Турция към ЕС.

Ердоган заяви в началото на май, че ще каже "довиждане" на ЕС, ако не бъдат отворени нови глави в преговорите за присъединяване с Анкара.

Австрия - страната от ЕС, която е най-критична към Анкара, се обявява за замразяване на преговорите за присъединява с Турция, но мнозинството от другите страни и Брюксел предпочитат засега да не късат тази официална връзка.

ЕС фокусира диалога върху човешките права в Турция

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че е поставил въпроса, свързан с човешките права, в центъра на разговорите с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Обсъдихме необходимостта от сътрудничество, написа Туск в Туитър след първата среща между лидери на ЕС и Ердоган след изминалите месеци на вербални кавги.

Ердоган се срещна днес и с новия президент на Франция Еманюел Макрон, който е настоял за освобождаването на френския журналист Матиас Депардон, задържан в Турция преди две седмици.

Журналистът започна гладна стачка, за да протестира срещу ареста.
Ердоган обеща на Макрон да "разгледа бързо ситуацията" на Депардон, съобщи АФП, като се позова на френското президентство.