При безпрецедентни мерки за сигурност в Рим се събраха европейските лидери за утрешната среща на върха, предаде БНР.

Те ще отбележат 60-годишнината от подписването на Римските договори, които поставят началото на Европейския съюз и ще приемат декларация за бъдещето на Европа след Брекзит.

Тази вечер 27-те лидери бяха приети от папа Франциск.

Той предупреди лидерите на Европейския съюз, че общността рискува да загине без нова визия за бъдещето, базирана на принципите за солидарност, които са в основата на нейното създаване.

Признателни сме на Папа Франциск за вниманието, което отделя на България чрез ежегодните аудиенции на български делегации и честването на българските Свети братя Кирил и Методий - съпокровители на Европа. Това заяви президентът Румен Радев на среща с главата на Римокатолическата църква.

Българският президент беше поканен първи да поздрави Папата от всички европейски лидери.

Светият отец отправи благопожеланията си към целия български народ и заяви, че солидарността и човешката личност са стожерите на европейския проект.

С приветствия към предстоятеля на Римокатолическата църква се обърнаха министър-председателят на Италия Паоло Джентилони и председателят на Европейския парламент (ЕП) Антонио Таяни.

След това папа Франциск произнесе слово, в което изтъкна, че завръщането в Рим след 60 години не е само пътуване в спомените, а е по-скоро израз на стремежа да бъде преоткрита живата памет на онова събитие, за да се осмисли неговото значение в настоящето и да се слее с въжделенията на европейските народи да продължат с нов порив и увереност по начертания път.

Това бе много добре осъзнато от отците основатели и от лидерите, които с подписите си под двата договора вдъхнаха живот на онази политическа, икономическа, културна и най-вече хуманна действителност, която днес наричаме Европейски съюз. Отците основатели ни припомнят, че Европа не е съвкупност от правила, които трябва да се съблюдават, или наръчник от протоколи и процедури, подлежащи на изпълнение. Тя е живот и начин да се възприема човечеството с неговото непреходно и неотменимо достойнство, а не е просто сбор от права и претенции, които трябва да се отстояват и налагат. След като още от самото начало бе ясно, че пулсиращото сърце на европейския политически проект не може да бъде никой друг освен човека, също така бе очевиден и рискът договорите да останат само мъртва буква. Те трябваше да бъдат изпълнени с животворен дух. А първият елемент на европейската виталност е солидарността.

Този дух е повече от всякога необходим днес, когато сме изправени пред центробежните тенденции и изкушенията да бъдат сведени основополагащите идеали на ЕС до производствени, икономически и финансови необходимости, подчерта Светият отец.

По-нататък Франциск се спря на значението на европейската солидарност за преодоляването на кризите, които характеризират съвременната епоха - икономическата, социалната, политическата и мигрантската.

Последните четири абзаца от неговото слово започваха с фразата "Европа възобновява своите надежди...", след която бяха поставени призиви за солидарност, за преодоляване на страха , за залагане на развитието и на запазването на мира, за откриване към бъдещето и към младите поколения. На фона на общата перспектива за увеличаване на продължителностт на живота, днес 60 години са смятани за период на пълна зрялост. Това е ключова възраст, в която отново сме призвани да се подложим на изпитания. ЕС също е призван да се подложи на изпитание, да лекува неизменната за възрастта отпадналост и да намери нови пътища напред. За разлика от 60-годишен човек обаче ЕС не е изправен пред неизбежна старост, а пред възможността за нова младост, заключи папа Франциск