ДАЕУ, в партньорство с Централната избирателна комисия (ЦИК), е стартирала процедурата за избор на изпълнител по първа фаза на проекта „Изграждане и внедряване на пилотна система за дистанционно електронно гласуване“ на 11 август, става ясно от съобщение на Агенцията.

Проектът е сред приоритетните в Пътната карта в изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за периода 2014 - 2020 г.  Срокът за подаване на оферти е 17.30 часа на 21 август 2017 година.

В рамките на процедурата ще бъдат извършени проучване и анализ на добрите световни практики за дистанционно електронно гласуване (ДЕГ) и ще бъдат проведени три симулации на електронно гласуване от дистанция. Процедурата е на обща стойност 33 333.33 лв. (без ДДС).

Анализът трябва да изведе конкретни препоръки за българската система за дистанционно електронно гласуване, които ще бъдат отчетени при изпълнението на основната дейност по проекта - изграждането и внедряването на пилотна система за дистанционно електронно гласуване.

Проучването и анализът на световните практики за електронно гласуване от дистанция ще определят параметрите на българската система за дистанционно електронно гласуване.

Дейността ще приключи през октомври 2017 г. и трябва да гарантира, че в българските условия ще бъде внедрена най-добрата система при минимален риск от прилагане на неподходящо техническо решение, избрано единствено на база икономическа целесъобразност.

Ще бъдат анализирани както технологичните, така и правните аспекти на системите, техните силни и слаби страни по отношение на бързина, сигурност, достъпност и функционалност на софтуера.

В рамките на първата фаза ще бъде избрана една от най-добре функциониращите системи, с която ще бъдат проведени трите симулации на дистанционен електронен вот, при които ще се гласува за измислени партии, коалиции или кандидати.

До края на септември 2017 г. ще се проведе встъпителното събитие по проекта. Ще бъдат разяснени дейностите, постигнатото към момента, предстоящите фази на проекта, както и очакваните резултати.

Предвижда се симулациите да се проведат на двудневно публично събитие през ноември в София с участието на представители на медиите и на институциите.

До 18 август т.г. ще бъдат обявени резултатите от процедурата за избор на изпълнител по дейностите за информация и публичност на проекта, уточняват от ДАЕУ.

Преди седмица омбудсманът Мая Манолова напомни с писмо на ЦИК, че трябва да започне симулации на дистанционно електронно гласуване, за да не се повтори ситуацията с неосъщественото машинно гласуване от тази пролет.

В сегашния Изборен кодекс е записано, че българските граждани трябва да имат реална възможност да гласуват по електронен път от дистанция през пролетта на 2019 г. на изборите за български представители в Европейския парламент. Тогава резултатите от този вот следва да се зачитат като валидни за изборния резултат. Дотогава трябва да бъде реализирана и тествана пилотна система за електронно дистанционно гласуване.

Кога ще преборим бюрокрацията у нас >>>