Карадайъ е в града за семинар с кметовете, но и за поредна среща с партийния актив, който четвърти месец не успява да преодолее разнобоя около избора на председател на местния парламент.

Драмата в ДПС започна по Коледа миналата година, когато от поста председател на ДПС бе отстранен Лютви Местан. Последваха го 5 депутати от ПГ на ДПС, а днес един от тях Хюсеин Хафъзов обяви, че в началото на другата седмица ще бъде обявен нов политически проект.

В България има около 400 партии, всеки има правото да си регистрира своя, 401-ата няма да бъде в повече за страната, така Карадайъ коментира предстоящия политически проект на Лютви Местан.

„ДПС си има свои ценности, които следва 26 години, включително и днес сме свидетели на важността те да бъдат следвани и ние ще продължаваме в тази посока. ДПС има своя партийна програма за мандата, който изтича, както и програми за участие в централната и местните власти. При това положение не би било редно да се притесняваме от отлив на гласове, напротив, според нас тази политика е правилната и вярната, и ние работим за реализирането й, и това ще доведе до увеличаване на доверието на избирателите и на българските граждани към нас“, категоричен бе Карадайъ.

Според него вътрешно-партийният разговор за обновяване на ценностите – „осигуряване на мира, отстояване на стабилността, на сигурността, е излишен“. Той изрази убеждение, че всички онези, които очакват и търсят ценности, различни от тези на ДПС, ще си намерят мястото в онези останали 399 партии, или ще регистрират 401-ата.

Карадайъ посочи още, че няма никакъв проблем местният Общински съвет на Кърджали да функционира и да взема легитимни решения, въпреки липсата на избран председател, както и на сформирани постоянни комисии. Той припомни многочасовата среща в края на януари в Кърджали, която излъчи 4 номинации за поста. Централното оперативно бюро /ЦОБ/ трябва да обсъди и да посочи кандидата за председател.

„Тези 4-има декларираха, че независимо кой от тях ще се състезава на изборите, ще го подкрепят. Това е нормален партиен процес. Следващия вторник трябва да има решение. Няма разнобой, нормален процес е, има очаквания от наши колеги евентуално да бъдат реализирани, но в крайна сметка, мисля, че сме в един нормален ход“, подчерта Карадайъ.

Запитан на какво се дължи разединението в местното ДПС, той отговори така:

„Политиката не е игра на олимпиади, в нея за реализирането на определени политики е нужна власт, а тя се реализира чрез определени персони. Нормално да има амбиции за развитие на всяка една персона“. Карадайъ не отговори на въпроса дали ще има наказания, ако отново за пореден път не бъдат потушени персоналните амбиции и разколът в политическата група на ДПС в съвета. „Защо предпоставяме нереализациите, чакайте малко, нека ЦОБ да вземе решение, Общинският съвет на Кърджали да заседава и след това може би ще има място за такива въпроси, а най-вероятно няма да има“, заключи Карадайъ.

Вчера 4-мата номинирани за кандидати за председателския пост в местния парламент отново бяха привикани в централата на ДПС, но защо, днес нямаше отговор. По неофициална информация те са претендирали за зам.-кметски длъжности, ако отпаднат от участие в избора на общински шеф.

През последния мандат Кърджали имаше 4-има заместници на кмета Хасан Азис. Бившият председател на съвета Раиф Мустафа е настоял да оглави нов ресор и да отговаря за работата на кметовете на населените места. На 9 декември м.г. Мустафа изненадващо и за съпартийците си се кандидатира за председател, макар централата да бе определила за такъв областния лидер на младежката структура Байрам Байрам. Едва 8 гласа получи тогава Раиф Мустафа, но и последвалите три опита за избор се провалиха заради разкола в ДПС.