Това показва годишната класация на неправителствената организация "Спасете децата" (Save the Children), предаде Франс прес, цитирана от БТА.
 
Финландия, която миналата година е заемала първото място, сега е на второ. Трета е Исландия. Австралия е девета и е единствената неевропейска страна в първата десетка.
Канада е на 20-а позиция, Франция - 23-а, Великобритания - 24-а.

За жените във Великобритания има два пъти по-голяма опасност от смърт при бременност или раждане от жените в Полша и Беларус. Опасността за бъдещите британски майки е по-голяма, отколкото в Чехия или България, пише британският в. "Мейл", също цитиран от БТА.
Рискът от смърт при бременност или раждане във Великобритания е 1 на 6900.

Съединените щати заемат 33-о място и са далеч от скандинавските страни, които по традиция оглавяват класацията на 179 държави по критерии като майчинското здраве, образованието, равнището на доходите, статута на жените, политическото им представителство.

Децата, родени от образовани жени, имат по-големи шансове да са здрави. Делът на жените в управлението е критерий, защото силно участие на жени в политиката е важно за определянето на политиката към семейството, отбелязва "Мейл".

Последните десет в класацията са африкански страни. 169-о място поделят Сиера Леоне и Хаити, следвани от Централноафриканската република и ДР Конго. В девет от тези десет африкански страни има въоръжени конфликти.

САЩ миналата година бяха на 31-во място, а сега остават зад Япония, Полша и Хърватия. Американските жени са изложени на десет пъти повече рискове да умрат при раждане, отколкото полякините, и са най-застрашените по този показател от всички развити страни.

Вашингтон държи рекорда по детска смъртност сред 24-те най-богати столици със 7,9 починали бебета от 1000 раждания.
В Стокхолм и Осло този показател е 2 на 1000.

Тези числа потвърждават, че икономическото богатство на дадена страна не е единственият фактор за благополучие на майките. Председателката на "Спасете децата" Карълайн Майлс подчертава, че норвежците наистина са богати, но освен това те инвестират богатството си в здравето на майките и децата, което за тях е много висок приоритет.