Местан коментира темата в сутрешния блок на bTV, след като преди два дни лидерът на БСП обяви, че кандидатурата на Пеевски, която постави началото на най-големите граждански протести у нас, "логично" е била предложение на ДПС

Много силно се надявам г-н Станишев да е имал предвид единствено безспорния факт, че два мандата г-н Пеевски е депутат от ДПС. Аз няма да споря със Станишев, още по-малко задочно. Решението беше обща политическа отговорност”, заяви Местан.
 
Той припомни, че лично премиерът Пламен Орешарски е заявил, че предложението е съвместно и е предмет на обща отговорност.

Местан опроверга лидера на левицата и за това, че Пеевски е член на ръководството на ДПС. Медийният магнат, който е и непрактикуващ следовател, изобщо не бил член на партията, защото магистратите нямат това право. Това била и една от причините да бъде предложен за шеф на ДАНС.

След като бе многократно попитан каква е била кандидатурата - политическа или експертна, Местан отговори, че била политическо-експертна. Той обаче не можа да обясни какви точно са експертните качества на Пеевски за този пост.  

Случаят „Делян Пеевски” за ДПС е изчерпан, политическите реалности в България не могат да бъдат сведени до този казус. Става дума за един добре премислен сценарий за непрекъснато връщане към казуса "Пеевски". Темата е приключена за ДПС, защото в резултат на публичната реакция той дори не встъпи в длъжност”, подчерта още партийният лидер.

На въпрос как това е възможно, след като в деня на назначаването си Пеевски даде интервю от кабинета на директора на ДАНС, Местан повтори, че той не е подписвал и реално не е станал шеф на агенцията. Лидерът на ДПС обаче не можа да отговори как така в такъв случай той е събрал подчинените си.

В интервюто на 14 юни пред Валерия Велева от в. "Преса", "само час, след като е избран от парламента", Пеевски заяви, че е много добре приет в ДАНС с думите:

"Започвам веднага работа, държавата не чака. Направих първо среща с моите предшественици, г-н Казаков беше тук. Заедно с директорите го изпратихме с достойнство. Ще работя утре и вдругиден, в понеделник ще направя съвещание с ръководния екип".  

След като същата вечер обаче над 10 000 души излязоха на протест, на другия ден Пеевски обяви, че е готов да приеме ново решение на НС, с което да отменят избирането му.

На 19 юни БСП и ДПС отмениха решението си. Тогава Лютви Местан заяви, че неговата парламентарна група ще пита Конституционния съд (КС) какъв е статутът на Пеевски, като до решението той няма да влиза в парламента и да получава депутатската си заплата.

Два дни по-късно ГЕРБ внесе искане в КС  с настояване за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител.
КС още не се е произнесъл. 

Коментарът на Борисов

"Г-н Пеевски сега е разбрал, че ако му беше приета кандидатурата, щеше да има големи проблеми за него самия, защото щеше да бъде използван от двете партии - ДПС и БСП. И да бъде каран да върши мръсната работа", коментира по-късно пред журналисти Бойко Борисов.

Според лидера на ГЕРБ уж не се знае кой е инициирал назначението на Пеевски в ДАНС, но той смята, че това е Станишев, а не Ахмед Доган, който е от "най-добрите политици" и би предвидил какво ще последва.

"Станишев излезе и каза, че това е човек, който ще свърши някакви работи, които са нестандартни. Под нестандартни работи в служба като ДАНС разбирам нещо извън закона, за да унищожи ГЕРБ и мен", каза още бившият премиер.

В отговор на въпрос той заяви, че не може да каже дали медийният бос Пеевски е част от олигархията, както преди два месеца призна дори Станишев. По думите на Борисов в държавата има съд и прокуратура, които трябва да дават такива квалификации, каквито се давали по негов адрес, затова е завел дела за клевети.