Чехите са собственици на дружествата за електроразпределение и електроснабдяване, обслужващи Западна България, както и на ТЕЦ Варна. Тъй като този бизнес е свързан не само с енергийната, но и с националната сигурност, страната ни ще подходи много внимателно към евентуалната продажба, посочи министър Петкова, цитирана от БНР.

По думите й тази сделка, която Чехия провежда като сделка по продажба на активите си в България, е изцяло в рамките и компетентностите на чешката държава.

Това, което аз знам, че тази процедура е спряна - дали временно, дали постоянно, но независимо от това какво ще реши чешката държава по отношение на продажбите на тези свои активи в България, този, който бъде определен за купувач, ако се стигне до финализиране на тази сделка, той ще трябва да бъде проверен съответно от нашия регулатор, за да се провери дали тази компания има потенциала да извършва тази толкова отговорна работа, допълни министърът.

По-рано днес излезе информация, че ТЕЦ "Бобовдол" и нейни италиански партньори са предложили най-високата оферта за бизнеса на ЧЕЗ в България. ТЕЦ-ът се свързва с Христо Ковачки.

От БСП и КНСБ пък обявиха, че е по-добре държавата да откупи ЧЕЗ.