Преди 4 години общинският съветник тогава Румен Петков публично обяви, че въпросната фирма дължи на Община Пазарджик 1 млн. лв. неустойки заради скандално известния фотоволтаичен парк край пазарджишкото село Априлци. И към момента не е ясно дали неустойката е погасена и какъв е точният ѝ размер, съобщи БНР.

Името на Гинка Върбакова се свързва най-вече със село Априлци. През 2008 година Община Пазарджик продаде буковата гора в района, последва пълното ѝ изсичане въпреки протестите на хората там и последвалите наводнения в района. Четири години след това Гинка Върбакова стана обект на дискусии в местния парламент, като въпросът бе повдигнат от общинския съветник тогава Румен Петков, което впоследствие пък му пожертва и политическата кариера.

Днес юристът Румен Петков е по-лаконичен по казуса "Гинка Върбакова":

„Изглежда паметта на българина е много кратка, след като не помни какво е станало 2008 година и нещо говорено 2011-2015, значи не помнят. 2008 година кметът продаде на Априлци дъбовата гора като нива. Излязоха 5900 кубика дървен материал, за да направят фотоволтаик тази фирма. Там е било гора. Кметът казва: "Не. Това не е гора, а си е гола поляна". И го продават като гола поляна въпреки противопоставянето на кмета на Априлци по онова време – Величка Георгиева. Продават го като гола поляна и те почват да секат, излязоха 5900 кубика дървен материал от поляната. Имаше проверка в полицията и от прокуратурата и казаха "Няма извършено престъпление". Там са построени на това нещо фотоволтаиците, които са на Априлци. Първоначално е фирма "Естейт" и след това почнаха метаморфозите да я купуват, и се стигна до тука тези, които да наемат паркинги и да държат фотоволтаика на Априлци и да купуват ЧЕЗ. Това е. Аз не я познавам. Питайте кмета откъде я познава. В края на краищата тя е кандидатствала с фирми и ѝ е даден паркинг. Въпросът трябва да се зададе – кой стои зад нея. То е прозрачно. Ако късопаметният български народ не знае, е негов проблем. Естествено, кой стои зад нея? Има органи, но единственото, което може да има, е с оглед енергийната сигурност на държавата, който трябва да следи, еми да си следи“.

И така в Пазарджик никой не знае коя е Гинка и никой не се е срещал с нея. В града няма неин работещ офис. Потърсихме и мнението на кмета Тодор Попов, но към момента той се въздържа от коментар. От администрацията на Общината също отказаха да коментират, въпреки че втората фирма на Гинка Върбакова "Грийн билдинг БГ" от година е наемател на най-големия общински паркинг в Пазарджик.

Дружеството е регистрирано през 2012 година със седалище София. Иначе се знае, че семейната ѝ фирма "Инерком България" е с три малки соларни мощности, включително и скромни активи. Засега без отговор остава въпросът как и с парите на кого това малко предприятие ще купи бизнеса на ЧЕЗ.