Това каза пред Би Ти Ви бившият финансов министър Милен Велчев. Според него, държавата по принцип е лош стопанин и това е доказано и в други райони на света, затова не й трябва влизането в едно ЕРП.

"Ако искаме да сме свидетели на ситуации като тези през 90-те години на миналия век, можем отново да настъпим мотиката", допълни Велчев. Той цитира чешката преса, според която ЧЕЗ не се управлява добре, именно защото дял в компанията има и чешката държава.

Велчев посочи, че България в момента води арбитражно дело срещу ЧЕЗ и никой продавач не би оставил в ръцете на своя опонент такъв силен лост за влияние върху арбитражното дело. "За да стане това, трябва да е постигнато взаимно изгодно споразумение за арбитража, но това би струвало на страната ни десетки милиони евро", смята представителят на руската ВТБ в България.

Велчев похвали "политическия инстинкт" на премиера Борисов, като отбеляза, че той се опитва да тушира някои популистки мераци на опозицията да вкара България в управлението на едно частно дружество.

"ЕРП-тата бяха продадени през 2004 година в прозрачна и пазарна сделка, държавата получи много добри приходи от това. Приходите на държавата от тези ЕРП-та бяха по-ниски, а и обслужването на населението е по-добро сега", каза бившият царски министър.

Велчев допълни, че Гинка Върбакова вероятно е получила подкрепа от финансови инвеститори и няма съмнение, че при реализиране на сделката ще управлява ЕРП-то на Западна България добре.