В Панагюрище за десета поредна година на 1 май се провежда традиционната военноисторическа възстановка „Мъжество и саможертва”. Тя е посветена на 140-тата годишнина от Априлското въстание, а тази година съвпадна и с Великден, което дори предизвика някои спорове. Честванията скараха Панагюрище с църквата.

Въпреки настояването на пловдивския митрополит Николай тържествата да бъдат отменени за следващия ден, тъй като съвпадат с големия християнски празник Възкресение Христово, възстановка все пак ще има.

„Честването на Априлското въстание на Великден е богохулство и грях”, обяви преди дни пловдивският митрополит Николай. Местните свещеници категорично отказват да отслужат панихида за загиналите герои на 1 май.

Възкресение Христово е празник на празниците и нищо, което е редом с него, не ще попречи на неговото празнуване. Пасхалният празник ще си има своята територия, коментира Патриах Неофит.

На 1 май в Панагюрище тържествената програма предвижда Литийно шествие от Историческия музей до площад „20 април”; „Ритуал по издигане на националното знаме на Република България; Поднасяне на цветя пред Вечния огън в Мемориален комплекс „Априлци“; Спектакъл възстановка „Мъжество и саможертва-Панагюрище 1876“; Национален митинг-заря.

В Клисура ще се състои Възстановка на моменти от Априлското въстание през 1876 г. с участието на местни самодейци и членове на НД „Традиция“ – площад „20 април“.

Априлското въстание е потушено с много кръв, но предизвиква за първи път света да обърне внимание на България. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за "предприятието" обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието, чието име на предател е изтрито от паметника в местността. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на "мирната рая".

При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие изпратените турски военни. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото "Кърваво писмо". Писмото е пренесено от 19-годишният Георги Салчев, който изминал петчасовия път от Копривщица до Панагюрище само за два часа.

От 95 въстанали села и градчета, във въстанието участват едва около 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие. Апостолите и загиналите във въстанието остават в българската история не като мъченици, а като герои. И тази година в Клисура и Копривщица на 1 и 2 май по традиция се организират тържества и възстановки на събитията от преди 140 години.

В Копривщица за първи път през 2014 г. учредиха народен копривщенски събор "Единение - 1876", който си постави за цел да организира годишнината от въстанието, както и всички религиозни, исторически и туристически празници в града. Целта на учредителите бе да намерят единението на историята и настоящето, на героите на града и сегашните жители, на традиция и новаторство. На 2 май по традиция ще се състои събор-поклонение в местността "Оборище".