Чеченецът Чатаев (Ахмед Раджапович) е сочен като един от организаторите на кървавото нападение на летище "Ататюрк" във вторник. Както вече бе съобщено, той е бил арестуван в България през 2011 година.

Той е чеченски сепаратист и е бил задържан при опит да премине нелегално през ГКПП „Капитан Андреево” от България в Турция.

„Ахмед Чатаев имаше статут на политически бежанец и се ползваше с всички права като такъв" - обясни по Би Ти Ви адвокат Веселин Георгиев, който е представлявал на времето чеченеца.

"По време на делото имаше изключителна активност от страна на правозащитни организации – добави българският юрист. - На втора инстанция съдът нямаше думата, защото прокурорът оттегли искането и съдът не се е произнесъл.”

По-късно Чатаев е арестуван последователно в Швеция, Украйна и Грузия за различни провинения, но всеки път е освобождаван под натиска на правозащитници, вместо да бъде екстрадиран в Русия.

В крайна сметка Чатаев влиза в групировката „Ислямска държава”. Там, по думите на руските власти, чеченецът оглавява банда за организиране на атентати в Русия и Европа.

Част от нея е разбита в началото на годината, а властите в Москва тогава съобщават, че са предотвратили 30 атентата. Самият Чатаев не е заловен.

Европейският съд по правата на човека бил загрижен

"С Чатаев се запознахме в съдебна зала – спомня си адвокат Георгиев. - Аз чаках своя ред, той беше доведен за предварителна мярка 72 часа. Чух разговора между него и неговата преводачка, която той заподозря, че е руска гражданка. Той отказа тя да го представлява в съда. Попита ме дали съм руснак и оттам нататък каза, че иска аз да съм му адвокат.”

„Съдът без мотив оттегли искането за екстрадиране в Русия, което е означавало, че искането не е адекватно”, поясни адвокатът.

По думите му близките и семейството на Чатаев са пишели редовно на различни институции за правата на човека. Европейският съд за правата на човека (в Старсбург) е поискал да бъде информиран как протича делото срещу Чатаев.

„В деня на решението трябваше да изпратим копие от акта на Апелативен съд Хасково”, за да може да реагира Европейският съд за правата на човека. Може би това беше мотивът за оттегляне на искането за екстрадиция”, допълва юристът.

Той сподели впечатленията си от своя клиент отпреди пет години:

„Чатаев е интелигентен човек, завършил е химия, нефтопроизводство, мисля. Обаятелен, владеещ няколко езика. Той ми поиска Коран на руски език и аз, понеже съм в добри отношения с мюфтията, той ми даде Коран и едно молитвено килимче. Чатаев беше много религиозен.”

Борисов: Българските служби са свършили необходимото

"Това, което ме касае мен, е, че българските служби са свършили това, което е необходимо
- каза днес Бойко Борисов по повод случая с Чатаев. - След това вече не искам да коментирам решенията на съда, защото те се водят от конвенции, от международни спогодби, така че ако искат да отговорят - обществото ще е доволно."

Премиерът говори в кулоарите на парламента по повод медийната информация за чеченския терорист.

"Във всички случаи мога да коментирам какво е направило правителството (т.е.кабинетът "Борисов-1") по това време чрез неговите служби - те са го задържали", заяви министър-председателят.

В Турция арестуваха още 11 чужденци

Служители на отдела за борба с тероризма от Управлението по сигурността в Истанбул са задържали 11 души, заподозрени покрай тройния самоубийствен атентат на летище „Ататюрк”, предадоха ТАСС и БГНЕС.

Телевизионният канал „ХаберТюрк” съобщи, че всички арестувани са чужденци. Между тях вероятно има и граждани на Руската федерация. Заподозрените са членове на терористичната групировка „Ислямска държава”.

С днешните арести общият брой на задържаните във връзка с терористичния акт на 28 юни достигна 24 души.

В резултат на координираното нападение на три места в терминала за заминаващи във вторник вечерта загинаха 43 души, между които 19 чужденци. Ранените са близо 240.