Временната комисия по бюджет и финанси прие на второ четене актуализацията на държавния бюджет за 2014 година без особени изменения спрямо предното гласуване.

С актуализацията на държавния бюджет за 2014 година се предвижда рекорден дефицит в размер на 3,7%. Промените в Закона за държавния бюджет позволяват и изтеглянето на нов държавен дълг до 4,5 млрд. лева.

Не бе прието предложението на Кирил Цочев и група депутати от АБВ от 50 млн. лв. да се увеличат на 110 млн. лв. средствата, предвидени за коледни надбавки за пенсионерите, така че да има за всички възрастни хора.

Отхвърлено бе и предложението на БСП да се завишат с 337 млн. лв. очакваните приходи и така дефицитът да бъде в рамките до 3 процента. От левицата искаха да се гласуват и допълнителни 20 млн. лв. за фонд "Земеделие", 13 млн. лв. за МОН, както и допълнителни средства за Министерство на културата. От БСП пак предложиха да не се взима нов държавен заем заради КТБ, а гарантираните депозити да се покрият от резерви в БНБ.

Тези предложения не бяха приети.

"Ако не пипаме разходните тавани, няма как да понижим дефицита. Не искам да бъде песимист, но не мисля, че трябва да има корекция на приходите такава, каквато вие предлагате", коментира председателят на комисията Менда Стоянова по повод предложенията на БСП.

Мартин Димитров от Реформаторския блок пък отбеляза, че ако се коригират параметрите за приходите и не се изпълни и актуализацията на бюджета за тази година, то това ще бъде много лош сигнал за инвеститорите. Предлагам да не си позволяваме подобен експеримент, каза Димитров.

Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев посочи, че засега няма основания да се смята, че приходите могат да бъдат по-високи от това, което е заложено в проекта за актуализация на бюджета. Дори и декември да е силен месец, то приходите от него ще дойдат чак през януари, коментира той в отговор на предложенията на БСП.

Актуализацията на бюджета за 2014 г. предвижда неизпълнение на разчетените приходи от 1 061, 8 млн. лв. (1,3 процента от прогнозния БВП). Основните данъци, по които приходите се прогнозират да бъдат по-ниски от планираните, са ДДС от внос, акцизи, корпоративни данъци, както и увеличение на разходите.

Необходимият допълнителен ресурс за издръжка на системата на МВР за 2014 г. е в размер 125.7 млн. лева, от които 110 млн. лева за разходи за персонал и 15.7 млн. лева за издръжка на системата на МВР за 2014 година. Оптимизирането и преструктурирането на разходите на МВР може да се осъществи единствено чрез структурирани реформи в министерството, което не може да се случи в краткосрочен план до края на годината, пише в мотивите на актуализацията.

По бюджета на Министерството на труда и социалната политика ще бъдат предоставени средства в размер на 50 млн. лева, от които 36 млн. лева за помощи за домакинства, за програми за заетост и за гарантиране изплащане на социалните помощи в системата на социално подпомагане и 14 млн. лева за издръжка на дейностите по изпълнение на основните функции на министъра на труда и социалната политика.

Министерството на здравеопазването ще получи още 24,2 млн. лева, а 100 млн. лева ще бъдат дадени на НЗОК. 16,4 млн. лева отиват за регионалното министерство, 16,4 млн. за земеделското и 5 млн. лева за правосъдното ведомство.

Министерството на регионалното развитие ще получи 16,4 млн. лв., Министерството на земеделието и храните - 16,4 млн. лв., Висшият съдебен съвет - 10 млн. лв., Министерството на правосъдието - 5 млн. лв., МВнР - 3 млн. лв., Държавен фонд "Земеделие" - 70 млн. лв.
В разчетите са предвидени и 77 млн. лв. за подпомагане финансирането на европейски проекти и други разходи.