Земята е национално богатство на България. Тя е предназначена за производство на селскостопанска продукция. Предложението не гарантира нито в чии ръце ще попадне тя, нито че тя ще бъде използвана за производство. Трябва да защитим националния си интерес.

Това заяви на пресконференция лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Преди дни стана известно, че земеделският министър Румен Порожанов предлага изменение на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, позволяващо купуване на земя от чужденци. Поправката се обосновава от министъра със стартирала наказателна процедура от Европейската комисия срещу България за нарушаване на Договора за функциониране на Европейския съюз.

Българската земеделска земя е най-евтина в ЕС. Купувачът ще получава европейски субсидии и то на декар площ. Да си го представим на практика – идва един гражданин на друга държава, купува си земеделска земя, не е задължен да произвежда върху нея, декларира я и получава субсидия за нея. Той ще си защити интереса, но не е защитен интересът на България, коментира Нинова, цитирана в съобщение на пресцентъра на БСП.

Редица други държави в ЕС имат ограничителни мерки и процедури за такова свободно закупуване на земеделска земя. Такова е положението в Унгария, Полша, Словакия, Словения и други. Ще поискам среща с председателите на другите парламентарни групи, ще представя нашите аргументи - защо това не трябва да се случва и ще потърся национално съгласие. Земята на България, е тема за национално съгласие, апелира председателят на БСП.

Нинова смята, че има възможности за действие.

Предлагаме правителството да поиска отлагане на този въпрос. Всички евродепутати от всички парламентарни групи, като българи, да се обединят и заедно с колегите си от други държави в ЕС, които имат ограничения, да потърсят разговори в Брюксел, аргументите да се изложат, предложи тя.

Ако не се стигне до такова съгласие, не е толкова страшно да влезем в съдебен спор и България да си защити националния интерес в този спор. Експерти, с които разговаряхме тези дни, включително и в Европа, казват, че не е изключено дори да спечелим такова дело, каза Нинова.

В текста, който е записан, такова право е обвързано с елемент на правото на установяване. Т.е. текстът дава възможности за аргументи, когато искаш да си защитиш националния интерес. Дори да не спечелим такова дело, в разговор с експерти, разбрахме, че редица държави са си плащали и си плащат глобите по дела, по които не са изпълнили текстовете, които трябва да се приложат в националното законодателство, обясни лидерът на БСП и даде примери с Унгария, Гърция.

Те казват, че за тях националният интерес струва повече от глобата. Моля, не приемайте това като антиевропейска позиция. Да не отваряме пак темата, че БСП иска да извади България от Европа. Не, не искаме! Но като пълноправен член на ЕС, да си защитим националния интерес, заяви Нинова.

Разбирам, че и някои от другите парламентарни партии са на такова мнение, като нашето. Да се опитаме поне по тази тема да се обединим. В тази връзка и по други теми поисках официално и получих, до края на седмицата среща с президента Радев. На края на парламентарния сезон, бих искала да обсъдим, освен този въпрос, редица други – парламентарни и законодателни инициативи, негови инициативи, разговора за съдебната реформа, за единния орган за борба с корупцията, заключи Корнелия Нинова на пресконференцията, която даде след заседание на Изпълнителното бюро на партията.