Думата нямаме пари за бензин или нафта, не искам да я чувам, заяви той по време на Национално съвещание на ръководството на МВР.

То се провежда преди обявения за 5 юли протест на полицаите за 20% по-високи заплати и нови униформи. От синдикатите коментираха, че че за периода 2011-2015 г. МВР дължи като неосигурени дрехи на служителите 29.5 млн. лв.

„Миналата година, скъпи мои, благодарение на това безумие „Белене“, 3 млрд. лв. Вместо да ви дам за униформи и заплати, за Москва заминаха 1,3 млрд. живи лева. Ако не бях дошъл аз, да спра безумието на Драго Стойнев да проуча реактор за „Козлодуй“ за още 10 млрд. лв., с кой щяхте да си говорите? Общо миналата година 2,5 млрд. заминаха за американските централи. Платихме 3,6 млрд. живи пари за КТБ. И службите, и всички други имат вина. Я сметнете как ще изглежда МВР, ако не сме платили тези пари“, призова министър-председателят, цитиран от "Фокус".

Той декларира, че иска да повиши както заплатите на полицаите, така и на военните, и на учителите.

"Само че ме задължиха да купувам "Грипени"-и на последното заседание на МС, 800 млн. лв. за фрегати. Кой по-първо да стачкува? Явно сме призвани само да събираме пари и да се разплащаме за чуждите грехове. По-добре от нас, никой не го прави, защото досега никой не плаща“, обобщи Борисов.

По повод горивото за полицейските коли той заяви, че е стигнал до извода, че не трябва да има лимит.

"Разбира се, да не се мине до другата крайност - да почнете да крадете бензина и нафтата. Средно 123 км минава на ден един патрул. Колкото пари допълнително изразходите, както направих с ин-витрото, директорите носят отговорност за маршрутите, ще ви го платя отгоре. Най-голямата сметка, която направих, са още 4-5 млн. лв. на година“, добави премиерът и поиска разчети как ще се харчат парите и за бензин, и за униформи.

За униформи парите да се дадат веднага..., "да отидат да си купят дреха, къс ръкав, лека дреха, да му е удобно да отиде да работи. Милиарди изплатихме, не искам за 10-15 млн. лв. въобще да става дума. Ако не стигнат 10 млн. лв., 15 млн. лв. ще им дадем. Колкото трябва ще им дадем. Тук имат основание. Пари има и всичко има, избутайте ги бързо", категоричен бе премиерът.

Според него ръстът на икономиката е добър и има огромен интерес от инвеститори, които влизат в България.

„Това гарантира повече пари. Убеден съм, че и от горивата и контрабандата ще съберем доста", допълни Борисов.

Той коментира и обявената от кабинета реформа в администрацията и намаляване на тежестта за гражданите. По думите му винаги има още какво да се желае.

"За съжаление, много работа се свършва, но усещането за работата на полицията е като отидеш да си извадиш някакъв документ. Особено в столичния КАТ, това, което констатираха проверките, не знам как е допуснато. Ще ги оправим нещата. Там беше кристален израз на безхаберие. 90 тона алуминиеви табели стоят. МВР има 700 души изчислителен център.

Откъде накъде държавното електронно обслужване се занимава да ви прави връзката с прокурора и останалите дирекции. Друга дирекция - 1300 души, управлява собствеността. Тормозите гражданите зверски. Лична карта с акт за раждане. Защо ви е този акт за раждане? С по един документ да съхраним, 26 млн. часа харчат хората да се редят по опашка“, изреди Борисов.

По думите му с тази административна тежест няма да се прави компромис.

„Пишете в тефтерите и отивате. Всеки ден искам директорите да отиват на по едно гише произволно. Паралелно с това пращаме хората в кафетата на КАТ и там става ужас“, заръча премиерът.

По повод битовата престъпност той допълни, че ще назначават още хора в МВР, както са поели като ангажимент.

Главният прокурор Сотир Цацаров, който също участва в заседанието, пък заяви:

"Отчитаме добро взаимодействие с ГДБОП. По отношение на Национална полиция бих казал същото, с едно изключение. Икономическа полиция обаче е в състояние на пълно заспиване и затишие. От предадения ни списък се оказа, че има над 50 дублирания. Трудно можем да бъдем излъгани. Работата на Икономическа полиция е в пълна летаргия".