Това каза пред журналисти управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова, цитирана от БТА.

Друго решение на Надзорния съвет е даване на възможност разпределените средства да се надвишат с 5 процента в случай на спешност, които да се компенсират в следващото тримесечие.

Тодорова обаче уточни, че на болниците, които не осигуряват спешна помощ, бюджетите им ще бъдат до 90 процента. Тя посочи, че така разпределените средства носят около 15 млн. лв. дефицит, но се смята, че той ще бъде компенсиран от събрани здравни вноски над прогнозните суми.

Болница, която не изразходва предоставените й средства за едно тримесечие, няма да може да ги прехвърля в следващо тримесечие, допълни Тодорова и уточни, че целта е средствата да отиват там, където се е насочил пациентският поток.

Според д-р Тодорова възможното формиране на листа на чакащи пациенти е механизъм за регулация и дава възможност за по-добро управление на лечебното заведение.

Несъгласие от синдикати и пациенти

Новите правила за разпределение на парите за болниците бяха подкрепени от всички представители на държавата в Надзорния съвет на касата.

Представителят на КНСБ в Надзорния съвет д-р Иван Кокалов, както и представителят на пациентските организации Петко Кенанов изразиха несъгласието си с подобно разпределение на средствата за болниците, които ще получат между 5 и 10 на сто по-малко от миналата година.

Според тях гласуваните правила ще формират голям лист на чакащи пациенти и ще доведат до дефицит в бюджета за здраве.

Кокалов прогнозира, че няма да има мениджъри на болници, които да са съгласни да работят с такива бюджети. Той настоя да се реши проблемът със здравно неосигурените лица.