При този тип банкноти e имитиран основен защитен елемент, който се проверява най-често от населението и касиерите от търговската мрежа – холограмната лента. Характерното в случая е, че оптическите ефекти в значителна степен наподобяват тези при истинските банкноти, съобщиха от Централната банка.

Вижте снимки >>>

Оттам уточниха, че методът за разпознаване на фалшивите банкноти е:

"При пипане с пръстите на ръцете лесно се установява гладка хартия, по-тънка от оригиналната банкнотна хартия и липса на релеф в печатните изображения на лицевата страна на банкнотата. При поставяне на банкнотата срещу светлинен източник се наблюдава неясно, остатъчно изображение на водния знак – изправен лъв".  

В случай на съмнение в истинността на банкнота, гражданите трябва да се обърнат към БНБ или към най-близката банка, където да бъде направена проверка.

"Ако вече сте приели неистинска банкнота, сте длъжни да я предадете в най-близкото поделение на МВР, където ще Ви издадат документ за това. Бихме искали да обърнем внимание, че при приемането на банкноти гражданите трябва да ги проверяват", се казва още в съобщението на БНБ.