Това заяви председателят на парламента Цецка Цачева в словото си пред участниците в Националното поклонение в памет на жертвите на тоталитаризма, което се състоя днес на остров Персин /Белене/.

Избираме да съхраним паметта на загиналите и да предадем почитта си към тях на следващите поколения като опора на демокрацията и защитата на човешкото достойнство и права, допълни Цачева. Според нея от този наш избор зависи как ще продължим да изграждаме нашата национална общност - чрез колективна и гузна забрава или като пълноценна и достойна общност на паметта, посочи тя.

"Съхранената памет за силата на човешкия дух е победа над насилието. Нека заедно преминем по мостовете между поколенията, нека пренесем с нас вярата и достойнството, които са ни така необходими в днешния ден", каза председателят на Народното събрание.

По думите и това място е било замислено като лаборатория за смазване на личността, като зловещо оръжие срещу представителите на опозицията и заплаха срещу всеки, който би се противопоставил на тоталитарния режим Тя Цачева и призова "да не допуснем никога повече българи да се превърнат в жертви на политическо насилие".

Възпоменанието премина под наслов "Мост между поколенията" на мястото, където е бил концентрационния лагер "ТВО-Белене" на острова. Участниците получиха поздравителен адрес от президента Росен Плевнелиев. Гости бяха министърът на отбраната Николай Ненчев, депутати, представители на политически партии и организации.

Младежи от Белене изпълниха драматизация, чрез която пресъздадоха моменти от историята на лагера и живота на репресираните. Присъстващите разгледаха една от сградите, превърната в музейна експозиция и изложба.

Председателят на парламента, гостите на церемонията и много граждани, много от тях наследници на репресирани, положиха цветя на признателност пред паметната плоча на Втори обект. Церемонията завърши с изпълнение на химна на Република България