"Причината хората у нас да губят мотивация за работа, да стоят вкъщи и да чакат социални помощи е, че в рамките на три години минималната работна заплата не е увеличавана", обоснова се Нейков.

Данните у нас показват, че расте безработицата и при младите хора.
"Над 30% от българската млада работна сила всъщност е безработна",  каза Нейков. Той посочи, че основната причина за това е квалификацията и това се вижда в много страни, където са с много по-ниска безработица.
"Нашите млади работници излизат неквалифицирани. И се получава парадоксът - работодателят казва: "Искам да дойдеш при мен обучен, искам квалифициран", а младият казва: "Аз къде да отида да се квалифицирам, като вие, всичките работодатели, ме искате квалифициран". Просто това е страхотен конфликт между образованието и пазара на труда. Всъщност образованието произвежда квалификации и умения, които не са необходими или не са търсени от пазара на труда. Все още се разминават работодателите със своите искания и образователната система, която произвежда млади безработни", изтъкна Нейков.

Междувременно финансовият министър Симеон Дянков изтъкна по Нова телевизия, че основната тема на 2013 г. ще бъде безработицата.
"2012 г. завършихме по-добре от прогнозите в бюджета – вместо 1,1 млрд.,  дефицитът е от около 360 – 370 млн. лв. и затова остана разликата във фискалния резерв от около 750 млн. Това ни позволява да не влизаме в нови дългове и през годината да увеличим доходите в определени сектори", обещава Дянков.

Според оповестения вчера доклад на Европейската комисия за 2012 г. рекордно висока безработица е обхванала Европейския съюз. Безработицата в съюза като цяло е почти 11% и това е най-високото ниво от 20 години насам. Повече от 26 милиона души в Европейския съюз сега са безработни. Намалява заетостта в България, а страната е сред тези, в който рискът от бедност и от социално изключване е най-голям.

Делът на дългосрочно безработните у нас поставя странната ни на осмо място в Евросъюза -  с по-лоши показатели са Гърция, Испания, Ирландия, Словакия и трите прибалтийски страни. По отношение на рисковете от бедност Еврокомисията очертава три групи страни и поставя България в най-проблематичната от тях – където опасностите от бедност и социално изключване са най-големи, а възможностите за излизане от тази ситуация - най-малки. В тази група сме заедно със страни като Румъния, Малта, Гърция, Испания, Италия и Португалия, сочи докладът на ЕК, цитиран от БНР.
В същото време в доклада се посочва, че в тези държави е най-малка възможността за излизане от това положение. Не е изненадващо, че най-ниските минимални работни заплати са в Румъния и България.

Според Европейската комисия един от основните проблеми на подобни страни са неприспособените към реформите трудови пазари.
"2012-а беше лоша година на растяща безработица и влошена социална ситуация", коментира комисарят по заетостта и социалната политика Ласло Андор. По думите му и 2013-а няма да е по-добра, ако страните-членки не реформират трудовите си пазари и системите си за социална защита.
"След няколко години на неспирна криза системите за социално подпомагане в повечето страни са изгубили голяма част от способността си да защитават доходите на домакинствата от кризата", изтъкна още Ласло Андор, цитиран от БНТ.

Той посочи, че предпазният ефект от по-ниското данъчно облагане и по-големите разходи за социални плащания - това, което се нарича автоматични стабилизатори, вече не се усеща, тъй като националните фискални политики нямат място за маневри.

Необходимо е да се намерят средства за инвестиции в заетост – особено в сфери с висок потенциал като зелената икономика, информационните и комуникационните технологии и здравеопазването, както и за подобряване на квалификацията и уменията на работниците, препоръчва Европейската комисия. Тя очертава като много сериозен проблем и увеличаващите се разлики в еврозоната – където южните и периферните страни имат над 7% по-висока безработица от средната за северните. Много е намалял брутният доход на домакинствата в Гърция, Испания и Кипър, за разлика от Германия, Полша и Франция, където има растеж.