Президентът на САЩ заяви, че светът има общата отговорност да пита как да не се допуснат отново страданията, преживени в този японски град преди 70 години, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В мемориалния паметник на мира Обама каза, че споменът за случилото се на 6 август 1945 г. никога не трябва да избледнее. Редом до него стоеше японският премиер Шиндзо Абе.

Вижте снимки >>>

Обама не поднесе извинение за бомбардировките и речта му беше просто размишление за ужасите на войната и за надеждата му, че трагедията в Хирошима ще послужи за "морално пробуждане", отбелязва АП

Обама подчерта, че бомбардировките над Хирошима и Нагасаги са били "жесток край на Втората световна война" и че "техни жертви са станали невинни хора".

"Техните души постоянно говорят с нас и ни напомнят за това кои сме и какви трябва да станем", каза американският президент. Той отправи също призив за съкращаване на световните арсенали от ядрени оръжия и за придвижване към свят, свободен от ядрени оръжия.

Преди това той постави венец от цветя на мястото на първата в света атомна бомбардировка - символичен жест, с който Токио и Вашингтон се надяват да подчертаят своя съюз и да вдъхнат живот на усилията за унищожаване на ядрените оръжия.

Обама прегърна оцелял от атомната бомбардировка


Президентът на САЩ Барак Обама разговаря за кратко с двама оцелели от атомната бомбардировка над Хирошима: Сунао Цубой, на 91 години, и Шигеаки Мори, 79-годишен историк, който е бил само на 8 години, когато бомбата избухва.

Отначало Обама поговори с Цубой. През повечето време президентът го слушаше и държеше ръката на възрастния човек в своята. След срещата Цубой сподели, че според него президентът на САЩ е честен и състрадателен човек. Той казал на Обама, че ще бъде запомнен като политика, чул гласовете на неколцина оцелели и го призовал отново да се върне и да се види и с други.

Според агенция Киодо Цубой казал на Обама, че не вини страната му и че никой от хората като него не таи чувство на омраза.

После президентът на САЩ пристъпи към Мори и се ръкува с него. Той направи лек поклон и поклащаше глава, докато японецът му говореше. Накрая Обама потупа Мори по гърба и го прегърна, а оцелелият от атомната бомбардировка пророни няколко сълзи.

Атомната бомба, пусната над Хирошима на 6 август 1945 г., унищожи мигновено хиляди хора и още около 140 хиляди до края на годината. Град Нагасаки бе поразен от втора атомна бомба на 9 август същата година и след три дни Япония капитулира.

Мнозинството американци смятат, че атомните бомбардировки са били необходими, за да се сложи край на Втората световна война и да бъде спасен животът на много хора. Според повечето японци те са били неоправдани.

Барак Обама заяви, че целта на визитата му е да почете паметта на загиналите във Втората световна война. Президентът на САЩ каза това пред американските военни в Ивакуни, военновъздушна база на морската пехота на САЩ, с които се срещна, малко преди да пристигне в Хирошима.

Той заяви също, че отношенията между САЩ и Япония "са ярък пример как може да бъдат преодолени и най-болезнените разногласия".

Американски морски пехотинци действат рамо до рамо с войници от японските сили за самоотбрана не само за поддържане на мира и стабилността в региона, но и за ликвидиране на последиците от стихийни бедствия в тази част от планетата, отбеляза Обама.

По силата на договор от 1951 г. в Япония са разположени близо 50 000 американски военни, отбелязва АФП.

Преди да пристигне в Хирошима, американският държавен глава посети и Витнам. Барак Обама заяви, че подобрените отношения на САЩ с Виетнам, бившия противник на Вашингтон във Виетнамската война, могат да научат света на някои уроци.

В реч към виетнамския народ, която произнесе в Националния конгресен център във виетнамската столица Ханой, Обама каза, че онова, което едно време е било немислимо - САЩ и Виетнам да са партньори в една процъфтяваща връзка - е станало реалност.

Във Виетнам, страна, в която е в сила еднопартийната политическа система, Обама пламенно защити свободата на словото и демокрацията, като припомни, че те са универсални ценности.

Обама беше третият американски президент, посетил Виетнам след Бил Клинтън през 2000 г. и Джордж Буш-младши през 2006 г.

Обама обяви, че САЩ вдигат продължилото десетилетия оръжейно ембарго за Виетнам. То датираше от края на Виетнамската война през 1975 г.

По темата: 

Поне едно ”sorry” няма ли да чуем след цели 71 години? 

На финала Обама опитва да оправи отношенията с неприятелите