Този път протестът ни обедини българите по цял свят. И вече е в почти 30 - Берлин, Благоевград, Брюксел, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Виена, Габрово, Глазгоу, Казанлък, Лондон, Оксфорд, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Прага, Русе, Свиленград, Свищов, Сидни, Сливен, Смолян, Стара Загора, Трявна, Хамбург, Хасково, Шумен!, написаха във фейсбук страницата си от коалицията "За да остане природа в България".

Вижте снимки от протеста в София >>


„Това какво казва г-н премиерът или какво казва г-н министърът на околната среда не значи нищо, ние четем документите”, обясни пред bTV Владимир Милушев, един от организаторите на протеста в Благоевград по повод изказванията на управляващите, че няма да допуснат бетонирането на планината, а само втори кабинков лифт.

Хората смятат, че има възможност да се увеличи капацитетът на сегашния лифт и не е нужен нов.

Вапцаров: ”Да” на нова кабинка, но без разширение на пистите >>

В столицата хиляди минаха по централните улици на София. Блокирано беше и кръстовището на Орлов мост. Едно от основните скандирания е „Оставка”. Най-голям натиск за оттегляне има върху ресорния министър Нено Димов и вицепремиера Валери Симеонов.

Опасенията на екоактивистите са, че под прикритието на спортна инфраструктура в Пирин ще се появи курорт от типа на Слънчев бряг.

Протест в защита на Пирин имаше и във Варна. Над 50 души се събраха пред сградата на общината. Освен в защита на планината те имаха и искания за Морската градина в града – да се наложи забрана за строителство по крайбрежната алея и да се проведе референдум за границите на парка.

В Бургас стотина протестиращи направиха арт инсталация "Светеща гора", под звуците на "Хубава си, моя горо!". Идеята им е да покажат, че гората не трябва да е на хартия, а мястото й е в планината, където трябва да продължи да съществува. Те поискаха да се осветли случващото в държавата и отново призоваха за законност.

Около 40 души излязоха на протест в защита на Пирин във Велико Търново. Протестиращите се събраха край паметник "Майка България", за да отстоят позицията си.

По време на правителственото заседание вчера стана ясно, че кабинетът ще подкрепи единствено изграждането на втори лифт. Вицепремиерът Валери Симеонов и министърът на околната среда Нено Димов също потвърдиха, че решението на кабинета е само за втори лифт. Такова беше и внесеното предложение от алпиниста и природозащитник Боян Петров.

На фона на протестите от коалиция "Да остане природа в България" напомниха за стоте си въпроса към управляващите. Един от тях e кой е истинският собственик на ски концесионерът „Юлен”.