За сравнение през октомври миналата година средните лихвени нива са били 3,91% за влоговете в левове и 3,67% за тези в евро.

Лихвените проценти по фирмените спестявания пък са още по-ниски. През десетия месец на годината лихвата, която получават предприятията за това, че държат паричните си средства в банките, се понижава до 1,59% за депозитите в левове. По евровите влогове тя се смъква до 1,10 на сто. За сравнение през октомври 2013 г. лихвата по левовите спестявания за компаниите е била 2,33%, а по тези в евро – 1,87%.

По-рано през седмицата банкери коментираха, че ниските лихвени проценти по депозитите са предпоставка за потенциален ръст на кредитирането, както и че в момента в банките имат привлечена огромна сума спестявания.

Тенденцията по лихвите по депозити е надолу и без казуса КТБ, коментира банкерът Левон Хампарцумян по повод информации, че натискът от освободените пари от КТБ ще натиснат лихвите надолу.

По-рано вчера БНР съобщи, че доходността на влоговете в банките през ноември е падала до 1% годишно за депозитите в левове или евро. Ситуацията е прецедент за годините от началото на века, коментират анализатори.

Лихвите се сриват навсякъде заради заливането на банките с финансов ресурс, който се замразява, без да е възможно да се използва за кредитиране, коментира финансовият анализатор Десислава Николова от портала "Моите пари". 

Единици са трезорите, които предлагат промоционални лихвени проценти по годишните депозити до 4 на сто. Това обаче не означава, че те са рискови за пазара, категорични са анализаторите.

Според данните на БНБ към края на октомври депозитите в банките са стигнали сумата от близо 59 млрд. лв., която представлява 75% от БВП на страната. В същото време раздадените от банките кредити са за 56 млрд. лв.
 
През октомври делът на лошите и преструктурирани кредити от общия кредитен портфейл на банките (без овърдрафтите) нараства до 23%, показват изчисленията на investor.bg. Това е най-високото ниво от юли 2013 г. насам.