Целта на новия център е производство на изотопи с цел лечение на туморни заболявания. Надеждите са, че тази стъпка ще привлече и повече млади физици.

Вчера правителството отпусна на Института 3 млн. лeва, необходими за строителството на специалната сграда, в която да бъде поставен произведеният по поръчка ускорител Циклотрон TR24, закупен с дарения от САЩ на стойност близо 3 млн. долара. Отпуснати бяха и пари за АЕЦ "Козлодуй" - 2 млн. долара, а на МОН - 1 млн. лв.

След 2 години се очаква да заработи циклотронът, който ще произвежда изотопи, необходими за лечение на онкологични заболявания, стана ясно от думите на премиера днес.

"Това си е една мини ядрена централа", обясни премиерът и допълни, че ще и изглежда както в Страсбург.

Той отбеляза, че изграждането на ускорителния комплекс е стъпка към подобряването на качеството на здравеопазването и образованието в България, едни от основните приоритети на правителството.

По думите му десетилетия наред изотопите за лечение на онкоболните се доставят от Унгария и Чехия със самолети. Сега, за около 10 млн. лв., ще имаме фантастично съоръжение, коментира Борисов.

Той припомни, че "от битката с контрабандата и корупцията имаме над 3,7 млрд. лв. за две години".

Освен в сферата на здравеопазването, съоръжението ще бъде от полза и за научните работници, коментира още Борисов.

"След някоя и друга година може и нобелист да се яви сред нашите студенти и учени", изрази надежда премиерът.

Директорът на Института Димитър Тонев благодари за предоставените средства и отбеляза, че 60 години по-късно България започва нов изследователски проект в областта на ядрената физика.

Това съоръжение ще произвежда изотопи за диагностика и лечение на различни заболявания и ще може да снабдява страните от Балканския полуостров с тях. Циклотронният център ще се ползва за обучение на студентите и за научни изследвания в областите радиофармация, радиохимия, физика, химия, биология и др.

Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин също отбеляза значимостта на проекта както за здравеопазването, така и за развитието на науката у нас, и изрази благодарност към правителството и премиера за финансовата подкрепа за реализирането му.

Циклотронът от типа TR2, доставен през януари тази година у нас, е ускорителят с най-добри параметри на Балканите към момента, информират от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН. Това ще даде възможност да задоволява нуждите на всички ПЕТ-скенери в страната. Амбицията на ръководството е циклотронният център да осигурява доставки също за Сърбия, Македония и северната част на Гърция.