"Ако такава среща е инициирана, тя трябва да се проведе в сградата на БСК или на Прокуратурата, и за резултатите от нея да се даде необходимата публичност, съгласно утвърдения ред", съобщават още от работодателската организация.

Оттам все пак посочват, че имат пълно основание да смятат, че Дончев "не е искал лична среща с главния прокурор, още по-малко - в качеството си на председател на БСК".

Преди дни избухна скандал, след като стана ясно, че има проведена среща между главния прокурор Сотир Цацаров и шефа на Овергаз Сашо Дончев в офис на бизнесмена и члена на ИБ на БСП Георги Гергов. Дончев обвини Цацаров, че му е отправял заплахи за финансирането на партията "Да България" и критики от неговата медия в. "Сега". Цацаров пък отрече да е оказвал натиск върху Дончев и го обвини, че е искал протекции за дела към него. Георги Гергов пък бе принуден да подаде оставка.

От прокуратурата коментираха единствено, че е нормално главният прокурор да се срещне с шефът на една от най голямите работодателски организации.

Ето и пълния текст на становището на БСК

1. След като се запозна с наличната фактология относно проведен разговор между г-н Сотир Цацаров и г-н Сашо Дончев, Управителният съвет (УС) на Българската стопанска камара (БСК) прие следната позиция:

УС на БСК не е инициирал и не е упълномощавал своя председател за провеждане на среща с Главния прокурор на РБ. Ако такава среща е инициирана, тя трябва да се проведе в сградата на БСК или на Главната прокуратура на РБ, и за резултатите от нея да се даде необходимата публичност, съгласно утвърдения ред.

Имаме пълното основание да смятаме, че г-н Сашо Дончев не е искал лична среща с Главния прокурор, още по-малко в качеството си на председател на УС на БСК. В този смисъл, замесването на БСК в контекст на задкулисие, политическо инженерство и вмешателство в работата на държавните институции е некоректно, манипулативно и не отговаря на обективната истина.

2. Политическата намеса от всякакво естество противоречи на Устава на БСК и на основните принципи на организацията. Вече повече от 35 години БСК следва неотлъчно принципа на ненамеса в политиката и равна отдалеченост от всички политически сили. Убедени сме, че това е правилният подход за ефективна защита на интересите на нашите членове, в частност, и за позитивно развитие на българската икономика и общество, като цяло.

3. УС декларира категоричната си позиция, че прилаганият от БСК до момента подход на прозрачност в отношенията с институциите ще остане непроменим и занапред. БСК никога по никакъв повод не е участвала в задкулисни договорки и политическо инженерство. Във всичките си действия БСК винаги се е ръководила от принципите на прозрачност и обективност, като своевременно е информирала членовете си и обществеността за своите предложения и публични активности.

4. УС на БСК осъжда и се противопоставя на всеки опит на публични фигури да търсят решения на отделни проблеми по начин, различен от утвърдените законодателни и обществени норми на открит диалог и публичност.

5. Възприемаме разразилия се медиен скандал като опит за отвличане на общественото внимание от много по-значими теми и проблеми.