Това стана ясно вчера на междуминистерско заседание под председателството на премиера Жан-Марк Еро.
Текстовете на общността разрешават такива ограничителни мерки до 31 декември 2013 г. най-късно.

На заседанието бяха обсъдени операциите по разтурване на незаконните ромски лагери и интегрирането на ромите, които идват предимно от България и Румъния, чрез труд, съобщиха от френското правителство, цитирано от БТА.

Правителството иска да започне разговори с родните страни на ромите и ще поиска от кипърското председателство на ЕС въпросът да бъде вписан в дневния ред на следващата среща на Съвета на Европейския съюз.
"Стратегията на Франция за приобщаване на ромите, която Европейската комисия изисква от всяка страна членка, ще бъде преразгледана и съобразена с тези принципи", пише в комюнике на френския премиер.

По думите му, правителството ще засили борбата срещу мрежите, експлоатиращи мизерията на хората (проституция, просия, използване на деца и т.н.), чиито жертви са малолетни.
За да се помогне на приобщаването чрез работа, списъкът на професиите, достъпни за румънски и български граждани се разширява и данъкът, дължим от работодателя на Френската служба за имиграция и интеграция за тях, ще бъде премахнат.

Специализираният сайт за наемане на работа на чужденци Миграсион консей (Migration Conseil) помести списък на 150 професии, за които след приетото решение на правителството работодателите във Франция вече не са длъжни да търсят кандидат на френска територия. Тази мярка обаче остава препоръчителна, се казва в съобщението.

Секторите, в които се отваря възможност за работа за българи и румънци, са: строителство, хотелиерство, ресторантьорство, хранителен сектор, земеделие, морски флот, риболов, морски риболов, механика, обработка на метали, електроенергия и електроника, поддръжка, промишлени инженери, транспорт, логистика, туризъм, промишлени процеси, гъвкави материали, дървообработване, графична индустрия (лека промишленост), ръководство, управление на предприятия, информатика, изследвания и проучвания, банки и застраховане, търговия, здравеопазване, социална, културна и спортна дейност.

Френското правителство реши операциите за разтурване на незаконните лагери да продължат, но само когато се извършват по силата на съдебно решение или за да се сложи край на опасна ситуация или санитарен риск.
"Тези операции са напълно законни. Въпрос на хуманност и зачитане на основополагащите принципи на републиката е да има еднакво и достойно отношение към всеки човек в затруднено социално положение. Решенията на правосъдието ще се прилагат и занапред", обясни Жан-Марк Еро.

Румъния е доволна от решението на Франция да облекчи ограниченията върху достъпа до пазара на труда за български и румънски граждани и го нарече "едно от съществените условия за улесняване на социалната интеграция на ромите".
"Министерството на външните работи поздравява решението на френското правителство за облекчаване на условията за достъп до пазара на труда за румънските и българските граждани", се казва в комюнике.
Букурещ изразява задоволство и от "конструктивния подход на френското правителство за интеграцията на ромското население".