Реакцията на лидера на НФСБ дойде, след като българи, живеещи зад граница, призоваха президента да върне спорните промени в Изборния кодекс и изпратиха до медиите видео и снимки на протест с великденски яйца с надпис "Вето".

В писмо до електронната поща на авторката на имейла - Елена Хамбарджиева от Ню Йорк, по-късно разпространено от нея, Симеонов заявява (запазваме правописа):

„Кой Ви пречи на Вас да гласувате, след като в Ню Йорк има дипломатическо представителство в което можете да го сторите? Или просто трябва да вдигаме патардия за да сме "по-демократични","по различни" и "по-екзотични" за да ни забележат медиите? Случайно да сте чували за откритите до момента на приемането на новия ИК 136 секции в Турция, от които влизаха между 60 000 и 100 000 гласа?

Случайно да сте чували, че на последните парламентарни избори в САЩ и Канада гласуваха 8000 българи, а другите 200-300 000 браха гъби? Случайно да сте чували, че откриването на 1 секция струва на обеднелия и оскотял бг данъкоплатец, а не на Вас, между 8000-12000 евро?

Вас тези дребнави факти не Ви интересуват. Но както на Вас никой не Ви пречи да уредите личния си живот както намерите за добре, така не ни се мотайте в краката, когато се опитваме да намерим решение на 25-годишни проблеми сътворени от безродни политици и безродни капризнечещи псевдосънародници".

Пред "Дневник" депутатът потвърди думите си и заяви, че не се отказва от нито една от тях, защото не може да "да позволи една шепа соросоидчета да му се мотаят в краката".

Последва светкавична реакция на българи в чужбина, които излязоха с отворено писмо, в което изразиха изненада и възмущение от реакцията на Симеонов:

"От писмото разбираме, че според господин Симеонов изказването на мнение и отстояване на гражданска позиция е “моткане в краката”, а правото на граждански протест е “вдигане на патардия".

Припомняме на господин Симеонов, че неговата длъжностна характеристика на практика се изчерпва с това да се вслушва във волята на избирателите, които са де факто негови работодатели.

Господин Симеонов спомена в телевизионен ефир, че изпратеният имейл бил въпрос на "лични отношения". В такъв случай бихме искали да го уведомим, че нападайки един български граждани, се изправя срещу стотици хиляди. Оттук нататък лични отношения ще има с хиляди българи в Ню Йорк, Бостън, Чикаго, Мелбърн, Цюрих, Сан Франциско, Париж, Брюксел, Атина, Лондон, Франкфурт, Мюнхен и десетки други градове на световната карта, които също протестират срещу Вашия недоносен Изборен кодекс.

Защото всички сме с Елена и всички СМЕ Елена. Защото правото на глас е свещено".

От "Протестна мрежа" призоваха Валери Симеонов да се извини и да подаде оставка като депутат.

"Управляващите формации – ГЕРБ, РБ и АБВ, носят морална и политическа отговорност за поведението на този народен представител, доколкото между тях и ПФ съществува споразумение за подкрепа на правителството", заявиха от организацията.

Междувременно омбудсманът Мая Манолова инициира среща с премиера Бойко Борисов и представители на български организации в чужбина във връзка с изборното законодателство, отнасящо се за гласуването зад граница. Това стана ясно днес след разговора на обществения посредник с нашите сънародници в институцията на омбудсмана, съобщиха от нейния пресцентър. Те представиха на Манолова петиция от над 6000 подписа срещу ограничаване правото на вот на българите по света.

АНКЕТА: Стабилна ли е коалицията, според вас?