Братислава и Виена подписаха споразумение за приемането на бежанците.

Близо 97% от гласувалите отговориха положително на въпроса "Против ли сте установяването на временен лагер за мигранти в сградата на Словашкия технически университет?", заяви председателят на избирателната комисия Теодор Бодо, цитиран от АФП и БТА.

В референдума участваха 2600 от 4300 възрастни жители на Габчиково и само 102 от тях се обявиха за приемането на мигранти, уточни той.
Местните власти организираха референдума вследствие на петиция, подписана от 3150 жители на селото.

Словашкият министър на вътрешните работи предупреди, че резултатът от допитването не е задължителен за него.
 
"Местният референдум има задължителна сила за общината, но МВР, в качеството си на държавна институция, не е задължено да се съобразява с резултата", заяви говорителката на министерството Микаела Пауленова.

Словакия се ангажира да настани на територията си 500 мигранти, подали молба за убежище в Австрия, по силата на двустранно споразумение, сключено на 21 юли във Виена и предназначено да облекчи мигрантския натиск върху съседната държава.

Споразумението, приветствано като "важен знак на солидарност от страна на Словакия" от австрийския вътрешен министър Йохана Микъл-Лайтнер, предвижда Словакия да поеме разходите по настаняването и изхранването на мигрантите, а Австрия - разходите на персонала.

Словашкият вътрешен министър Роберт Калинак изтъкна, че Братислава прави този жест от желание да "изплати дълга си" към съседна Австрия, която беше приела бежанци по времето на желязната завеса и бе подкрепила присъединяването на Братислава към ЕС и Шенгенското пространство.

"Вече всичко е готово в Габчиково за посрещането на мигрантите от Австрия", увери говорителката на словашкото МВР. Тя добави, че все още не е известна датата на пристигането им.

Решението на ЕС

Страните от ЕС ще приемат общо 32 356 кандидати за убежище, предимно сирийци и еритрейци, решиха вчера министрите на вътрешните работи от страните членки.
Целта е да бъдат облекчени Италия и Гърция, които понасят основното бреме на мигрантския наплив в Европа през Средиземно море.

Най-голямо нежелание да приемат кандидати за убежище са показали Унгария, Австрия, Словакия, Словения, Холандия и Испания.

За сметка на това страните членки на ЕС ще приемат 22 504 души, получили бежански статут във външни държави. Това е по-голяма бройка от предложените от Европейската комисия 20 000 души.

България ще приеме в следващите две години 500 имигранти, заселени досега в други държави, което е с 33% по-малко от предвиденото преди.