По думите на американският държавен секретар Джон Кери идеите ще бъдат проверени впоследствие при обсъждания между дипломати на САЩ и Русия следващата седмица, предадоха Асошиейтед прес и БТА. Той не даде подробности за разработваните нови подходи, но подчерта, че и Вашингтон, и Москва смятат, че ситуацията е спешна и няма да чакат встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп на 20 януари.

Но като се имат предвид досегашните неуспехи на бившите врагове от Студената война да спрат гражданската война в Сирия, не е ясно каква надежда има за новите усилия.

"Разменихме някои идеи, за които ще има среща следващата седмица в Женева. Трябва да изчакаме и да видим дали тези идеи имат бъдеще", каза Кери след среща с руския външен министър Сергей Лавров.

Кери заяви, че двамата с Лавров ще преценят напредъка, когато се срещнат отново в кулоарите на конференция по сигурността в Хамбург в сряда.

Няма военно решение в Сирия

Италианският външен министър Паоло Джентилони каза, че конфликтът в Сирия не може да бъде решен по военен път.

"Не съществува военно решение на конфликта в Сирия. Но върху пепелта на Алепо не може да се изгражда преходен период. Трябва да положим всички усилия, за да спрем насилието и да създадем възможности за доставяне на хуманитарни помощи", заяви Джентилони след разговори с руския външен министър Сергей Лавров.

Според него е необходимо колкото се може по-скоро да започне политически преход.

"Разбираме, че Русия има решаваща роля тук, и затова я призоваваме да съдейства", каза Джентилони.

Той заяви, че Италия се надява Русия и САЩ да създадат условия за доставка на хуманитарни помощи в блокираните квартали на Алепо и други райони в Сирия.

Лавров определи исканията за оттегляне на сирийския президент Башар Асад като неприемливи и настоя, че никой не се е споразумявал за подобно нещо.Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН изисква започване на преговори за политическо уреждане в Сирия без предварителни условия, каза руският външен министър.

"Но за съжаление, вече повече от половин година преговорите се блокират от тези, които в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН поставят ултиматуми като необходимостта от предварително оттегляне на Асад, което, разбира се, е неприемливо, тъй като никой не е сключвал такива договорености", заяви той.