"Ние не искаме де сме протекционисти, но запазваме правото си да бъдем протекционисти дотолкова, доколкото сме убедени, че търговията не е свободна и честна", каза Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин на пресконференция след среща на финансовите министри от Г-7 в италианския град Бари.

Мнучин обяви, че позицията на САЩ е за "по-балансирана търговия, и хората са разбрали това", предаде БТА.

По думите му сега партньорите "се чувстват много по-удобно", защото могат да узнаят лично от него икономическото послание на Вашингтон и на президента Тръмп.

Към Г-7, която обединява седемте най-развити в икономическо отношение демокрации, принадлежат Великобритания, Германия, Канада, Италия, САЩ, Франция и Япония. На неофициалните срещи на групата е представен и Европейският съюз.

Г-7 подписаха манифест за всеобхватно икономическо развитие

Министрите на финансите и ръководителите на централните банки на страните от Г-7 подписаха манифест за всеобхватно икономическо развитие, съобщи в края на срещата в Бари италианският министър на икономиката и финансите Пиер Паоло Падоан.

"Документът поставя основите на система за единна политика за постигане на равномерен икономически растеж", посочи министърът, като уточни, че в заключителната декларация са "определени конкретни действия по редица теми".

"На тази среща не говорихме само за глобални проблеми, но и обсъдихме конкретни отговори на конкретни задачи", изтъкна Падоан.

Особено внимание финансовата Седморка е обърнала на киберпрестъпността във финансовата сфера. Страните признават, че кибератаките са заплаха за икономиките на нашите страни и за предотвратяването им са необходими мерки на политическо равнище, се казва в комюникето, в което са посочени и срокове за изготвяне на съответни мерки - до октомври 2017 година.

Икономическата седморка потвърди и мандата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за оценка на условията и разработка на предложения за въвеждане на облагане с данъци на най-големите интернет компании (т. нар. уеб-данък).

Всички участници са били единодушни, че общото решение е по-ефективно от националните планове, отбеляза Падоан.

В Бари, където бяха въведени безпрецедентни мерки за сигурност заради срещата, се състоя демонстрация против политиката на промишлено развитите страни и международната банкова система.

В шествието се включиха няколкостотин активисти.