Стотици служители на БАН се събраха днес пред Народното събрание и с протестно шествие до Министерски съвет внесоха петиция до премиера Бойко Борисов в защита на науката и цялостта на академията.
Учените са против намеренията на образователното министерство за закриване на централното академично звено и подчиняване на институтите на други държавни ведомства. 

В ковчега пред парламента бяха поставени книги, постижения на БАН, а пред него - черен дървен кръст, с надпис "БАН - 1869-2010 г." Така според учените кабинетът иска да ликвидира академията, предаде БГНЕС. Те издигнаха и потретите на най-великите български умове, като Марин Дринов, Васил Друмев, Христо Ботев, акад. Иван Евстатиев Гешов и др. 

Протестът продължи с тренировъчно погребение по египетски ритуал пред сградата на правителството, предаде “Фокус”. По време на ритуала бе мумифицирана девойка - млад учен от академията, която олицетворяваше науката. Млади жреци извършиха ритуалите и под звуците на тъпани мумифицираната девойка бе положена в ковчега на науката. След това учените - от млади асистенти до възрастни академици, запяха патриотични песни, като завършиха с химна на България.

В петиция до премиера БАН настоя за запазване на цялостта на академията като национален научен център, запазване на правото на недвижима и друга собственост, предоставена й от държавата и от дарители за научна дейност, както и за даването на статут на академията на първостепенен разпоредител на бюджетни средства. В петицията се иска още да бъде коригирана бюджетната субсидия на БАН при първа възможност.

"БАН няма да бъде закрита, не е стоял и не е поставян такъв въпрос", увери самият Борисов след среща с представители на протестиращите.
Той заяви още, че държавата не се интересува от имотите на академията и никой няма намерение да прави молове на тяхно място, както вчера заяви шефът на БАН акад. Никола Съботинов.

"В момента се проверяват създадени възможности в миналото за продажба на такива имоти. Ако има нарушения, те ще бъдат дадени на прокуратурата. Всички в държавата съкращават, това важи и за БАН. Съкратени са 10% от администрацията, може още малко", добави министър-председателят.
БАН ще бъде първостепенен разпоредител с бюджетни средства със заместник-шеф по финансите. Централното управление се запазва, никой не е имал намерение то да се закрие, стана ясно още от неговите думи.
Според него обаче, не спират опитите да се яхат и инспирират протестите.

От своя страна Съботинов каза пред Борисов, че за учените е много важно, че имат подкрепата на премиера за реформата.

"В момента българската наука не е на нивото, на което трябва да бъде", коментира пред журналисти пък финансовият министър Симеон Дянков, който увери, че знае как се прави наука и как се организират научни институти. Според него е елементарно нашите учени да говорят английски, немски, френски, вместо само руски.

"Не унищожение, а дух на аристократизъм ще има при промените. Няма да гледаме на академиците като на пенсионери, а те ще бъдат мозъчен тръст по отношение на мениджмънта. БАН ще бъде укрепена, подкрепена и запазена", увери от своя страна министърът на образованието и науката Сергей Игнатов.

Днешният протест на БАН е вторият в областта на висшето образование и науката, след като Софийският университет каза "не" на орязването на средствата за ВУЗ с 20%.


Вижте снимки от протеста