свий

Днес денят е равен на нощта

stat 08:03  |  20 март 2010 | Общество / Георги Брандийски
Астрономическата пролет настъпва днес в 19.32 часа
Сн.: БТА

Астрономическата пролет настъпва днес в 19.32 часа, напомнят от Националния институт по хидрология и метеорология при БАН, съобщава БГНЕС.

Това е и денят на пролетното равноденствие, когато продължителността на деня е равна на нощта. В 19.32 часа Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката пресича пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера преминава в северната. Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата астрономическа пролет е равен на една тропична година и се равнява на 365,24219 денонощия.

По света е възприетата календарна система, основаваща се на т.нар. "Григориански календар". Според календара по определен начин се редуват обикновени години по 365 дни и високосни по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика. Това е направено за удобство, но е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година - варира между 20 март, 21 или 22 март за северното полукълбо. Календарната дата зависи от това, колко години са минали от последната високосна.

Последно в Общество

текуща: 308.52    промяна: -1.36 SOFIX
текуща: 106.13    промяна: -0.58 BG40
текуща: 1.370    промяна: -0.700 EURIBOR, 6 м.
текуща: 117.66    промяна: -0.44 Петрол