свий

Нови критики за изборите и полицейското насилие

stat 21:43  |  11 март 2010 | Политика / Таня Тодорова
Критиките са и за промени в избирателната система малко преди вота
Сн.: БГНЕС

Парламентарните избори в България през юли бяха приети като цяло за свободни и честни, но бяха помрачени от многобройни съобщения за купуване на гласове.

Критиките са и за промени в избирателната система малко преди вота, които бяха подкрепени само от управляващата по онова време коалиция. Това пише Държавният департамент на САЩ в годишния си доклад за правата на човека в света, който бе оповестен и е публикуван на неговия сайт, предаде БТА. В документа, който разглежда ситуацията в тази област през 2009 г., се отбелязва, че цивилните власти в България в общи линии имат ефективен контрол над правоохранителните органи.
Докладът обаче отбелязва няколко случая, при които служители на правоохранителните органи са действали на своя глава.
 
Държавният департамент на САЩ отчита проблеми със злоупотреба и малтретиране от полицаи на хора, задържани в предварителния арест. затворници и представители на малцинства. Условията в българските затвори са сурови, а представители на властите се ползват с безнаказаност, пише още в доклада.

Държавният департамент споменава също така за някои ограничения за свободата на печата, дискриминация на религиозни малцинства и широко разпространена корупция в изпълнителната, законодателната и съдебната власт. Новото правителство предприеме първоначални стъпки за борба срещу корупцията и до края на годината бе постигнат напредък, отчита в същото време докладът.

Държавният департамент обаче посочва и други проблеми, сред които прибягването до насилие срещу жени и деца, неотговарящо на стандартите образование за ромски деца, сурови усилия в държавните институции за деца, трафик на хора, дискриминация на хората с увреждания и срещу малцинствени групи.

Последно в Политика

текуща: 308.52    промяна: -1.36 SOFIX
текуща: 106.13    промяна: -0.58 BG40
текуща: 1.370    промяна: -0.700 EURIBOR, 6 м.
текуща: 118.18    промяна: 0.28 Петрол