свий

МВР се оплаква, че няма да следи поголовно в нета

stat 17:07  |  19 февруари 2009 / Десислава Димитрова
Много престъпления няма да могат да бъдат разследвани с промените в закона, твърдят от ведомството на Михаил Миков
Сн.: EPA/БГНЕС

С приетите днес промени в Закона за електронните съобщения намалява значително способността на правоохранителните органи да използват данни, събрани от операторите, за разкриване и предотвратяване на престъпления, съобщиха от пресцентъра на МВР.
С измененията на чл. 251 от Закона за електронните съобщения, приети днес от Народното събрание, данните, събирани от операторите и интернет-доставчиците ще могат да се използват само за разкриване на тежки престъпления и престъпления по интернет. Това означава, че извън кръга на престъпленията, за които тези данни могат да се използват, остават модерните напоследък телефонни измами, издирването на избягали затворници, склоняване към проституция, разпространяването на порнографски материали, в това число и по интернет и други, се казва още в съобщението.
Тотално намалява способността на МВР и ДАНС да работят по “горещи следи” за разкриване на престъпления като отвличания, убийства, бомбен тероризъм, тежки грабежи, наркотрафик и наркоразпространение. Едно такова решение влиза в противоречие с многократно декларираната воля на законодателя за ефективно противодействие на престъпността и нанася тежък удар върху способността на правоохранителните органи за резултатни действия по разкриване на престъпления и издирване на извършителите им, недоволстват от ведомството на Михаил Миков.

Последно в

текуща: 305.38    промяна: -0.60 SOFIX
текуща: 108.14    промяна: 0.09 BG40
текуща: 0.974    промяна: -0.100 EURIBOR, 6 м.
текуща: 109.05    промяна: -0.31 Петрол