Това се казва в отворено писмо на Съвета след състояло се днес заседание, съобщи БТА.

В писмото се посочва, че заради тежкото финансово състояние на лечебното заведение, медиците в него не могат да изпълняват "основни задължения, отговарящи на правилата на добрата медицинска практика", на заседанието е решено да се подаде колективна оставка от медицинския съвет и персонала на МБАЛ-Враца.

Писмото е изпратено до Министерството на здравеопазването, парламентарната комисия по здравеопазване, Регионалната здравна инспекция, Районната колегия на Български лекарски съюз.

Текущите и старите задължения на областната болница във Враца са близо 13 милиона лева, а уставният капитал на дружеството е около 4 милиона лева.

По-рано днес медицински служители протестираха с искане държавата като основен акционер в МБАЛ-Враца да се намеси и да я спаси от фалит.
Протестиращите настояваха да получат и забавените им заплати. По думите им трябва да получат заплата и половина, които се забавят с месец.

"Въпреки предприетите мерки за преструктуриране на болницата, като бяха закрити четири отделения и съкратени 120 служители, финансовото положение на болницата не се подобри", каза д-р Емил Младенов, председател на организацията на КТ "Подкрепа" в лечебното заведение. Той допълни, че тежкото финансово положение на врачанската болница се дължи на управлението на няколко ръководни екипа назад в годините. 

Д-р Младенов заяви, че държавата трябва да поеме отговорност и да помогне на болницата, която има функциите на областна, а за някои направления е и междуобластна. Той припомни, че МБАЛ-Враца е важна част от националната сигурност на страната, тъй като в областта работи единствената атомна централа в страната.

Сегашното ръководство на болницата предприе действия за вземане на банков заем от 6 милиона лева, с които да покрие част от старите задължения, но нито една банка не се съгласи да отпусне заем. Затова преди дни изпълнителният директор Орлин Цветков подаде оставка, която още не е приета, потвърдиха от пресцентъра на врачанската болница. 

Пациентите ще бъдат обречени, защото друго лечебно заведение, което да изпълнява социални функции на територията на Враца - няма. Частните болници не преглеждат тежко болни, коментират протестиращи.

Относно състоянието на врачанската болница министърът на здравеопазването Николай Петров посочи:

Опасност за областната болница във Враца има, знаете че в такава ситуация е и ловешката болница - буквално на ръба на оцеляването. Фактите са ясни, въпросът е какво можем да направим оттук нататък. Отделно от това лечебното заведение има над 12 млн. главници, към това не са прикачени лихвите, по които са подписвани договорите, които са с по 11% наказателна лихва.