Те поискаха от президента Росен Плевнелиев и външния министър Даниел Митов съдействие за по-добри пътища в населените с българи райони в Украйна.

От вчера двамата са на официално посещение в Украйна.

Това, което усещаме, стъпвайки на българска земя, не може да се предаде с думи. Там говори сърцето, говори душата. Ние наистина усещаме, че това е нашата прародина, казва бесарабската българка Татяна Луценко, цитирана от БНР.
 
Тя споделя, че лошият път до Болград, определен за столица на бесарабските българи, остава един от сериозните проблеми за сънародниците ни:

"Пътят, който всъщност го няма. И това е международният път, който свързва нас, етническите българи, и Украйна въобще с България. Да, минавайки Румъния, обаче все пак ни свързва нас с България."

Украинската държава и регионалната администрация са се ангажирали, пътят до Болград да бъде ремонтиран, увери Даниел Митов.

Министърът на външните работи доълни, че към поставените въпроси трябва да се подходи много рационално и максимално бързо да се решат голяма част от тях. Митов посочи, че това е знак за ангажираност на българската държава към нашите сънародници в Украйна, но и за ангажираност на украинската страна.

"България е на ваша страна". С тези думи, президентът Росен Плевнелиев се обърна към сънародниците ни в Украйна. Той допълни, че България ще бъде по-активна спрямо българската общност в Украйна.  

"Договорихме се, че България ще отпусне повече стипендии, че българските университети ще се отворят по-амбициозно за българи от Украйна. Ще търсим начин да използваме европейските инструменти. Говорим за това, да оправим пътя до Болград. Искаме да усетите, че България е на ваша страна, която ви разбира, която е отворена за вас. Искаме визите да паднат, ще работим за това. Тогава ще бъде и много по-лесно", заяви Плевнелиев.

"България, това е моята душа, моето сърце. България, това съм аз", каза Татяна.

Българите в Украйна са около 250 000 души и са най-голямата българска общност извън територията на България.