Борисов е ползвал при съставянето му и 10-годишния си опит като кмет и премиер и е убеден, че предложенията му гарантират стабилност на българските банки, пише в. "Преса".

Четирите стъпки

  • Заради накърнената репутация на БНБ незабавно трябва да бъдат сменени управителят и подуправителят, който отговаря за банковия надзор - Иван Искров и Цветан Гунев. Изключително важно за запазване на доверието в цялата банкова система е ръководството на БНБ да поеме отговорност за случилото се в КТБ.
  • Няма нужда от специален закон за КТБ, тъй като ние имаме много добър закон за банковата система, съобразен с европейската практика, който гарантира влоговете до 100 000 евро. Това е прагът на разумния риск, който всеки гражданин приема, когато влага парите си на по-висока лихва.
  • Да се отправят покани към акционерите на КТБ и да им се предложи вариант за спасяване на банката, така че да бъдат избегнати каквито и да било съдебни искове впоследствие. Ако се окаже, че нещата в КТБ са поправими, че акционерите искат да я изправят, и тук имам предвид Оманския фонд, който е с много добра репутация в света и ние не бива да я нарушаваме, тогава пак да действаме според закона.
  • Поради опасенията, че в КТБ са се вършили нередни неща, че има мръсни пари, че са отпускани заеми в огромни размери, и съмненията, че банката е източена, изпратих писмено предложение до главния прокурор, НАП и Комисията за конфискация на незаконното имущество да поставят под запор активите на банката. Целта е да не могат да бъдат извършвани действия за прехвърляне, продаване или фалшифициране на данни през този „мъртъв период“, докато квесторите работят в банката.

Според Борисов, след като бъдат осъществени четирите стъпки, има два пътя за банката.

Първият - банката се оздравява и не се налага държавата да се намесва. Гаранционният фонд покрива влоговете до 100 000 евро, останалите суми стават задължение на банката, която след оздравяването ги покрива. Системата се стабилизира и всичко си продължава плавно и равномерно.

Вторият - ако КТБ не се стабилизира, тогава активите й се прехвърлят към друга банка. И след съответните търгове и продажби на тези активи се покриват депозитите над 100 000 евро. Т.е. пак не се налага държавата да се намесва.

"Хората с такива влогове няма да могат да си ги изтеглят днес или до края на годината, но аз гарантирам, че през следващите години ще успеят да си вземат парите. Така че да няма никой ощетен. Е, ще си платят за гяволъка за по-високи лихви, но е гарантирано, че все един ден ще си получат стойността на депозита. ", казва лидерът на ГЕРБ. 

По думите му, ръководството на БНБ не е трябвало да посочва дата за отваряне на КТБ. По плана на националната банка, КТБ трябваше да отвори врати на 21 юли. Преди седмица обаче, без изрично да посочва промяна в датата, БНБ припомни, че специалният надзор в КТБ и дъщерната й банка "Креди Агрикол България" продължава 3 месеца, считано съответно от 20 юни и 22 юни.

АНКЕТА: Да се отнеме ли лицензът на КТБ?


КРЪСТОСАН ОГЪН: За спецзакона за КТБ